Trest pro členy gangu, který dovážel do Česka cizince: až tři a půl roku za mřížemi

Brno/Ostrava - Ostravský okresní soud dnes vynesl rozsudek nad šesticí obžalovaných, kteří pomáhali desítkám cizinců k nelegálnímu pobytu u nás. Organizovaná skupina umožnila desítkám cizinců zůstat na našem území díky studentským vízům. Někteří členové skupiny půjdou do vězení na více než tři roky.

Nejvyšší trest, tři a půl roku za mřížemi, dostala Ilona Kříbková. „Byla odsouzena pro podplácení, jednalo se o jeden jediný úplatek, který byl předán příslušnici policie,“ vysvětluje soudce Alexandr Dadam. K trestu vězení odsoudil ostravský soud čtyři členy gangu, další dva vyvázli jen s podmínkou. Odsouzení s verdiktem ale nesouhlasili a ihned se odvolali.

Organizovaná skupinka fungovala přes přistěhovaleckou agenturu z Vietnamu. Gang zajišťoval svým klientům studentská víza. Žádný z nich ale ke studiu na brněnské VUT nakonec nenastoupil. V minulosti bylo možné získat doklad o studiu na VUT na základě pouhé dohody. Potenciální student získal potvrzení o plánovaném studiu, ačkoliv za něj nezaplatil ani korunu. Do kurzu češtiny pro cizince pak samozřejmě nenastoupil.

Jakmile cizinec dorazil do republiky, svá studijní víza si změnil na pracovní. Dnes už k podobným praktikám docházet nemůže, protože VUT změnila pravidla pro vydávání dokladů o studiu. Momentálně musí zájemce o kurzy z řad cizinců zaplatit školné předem. „Myslím, že ti, kteří tady teď momentálně studují, tak skutečně chtějí dále studovat na našich vysokých školách,“ myslí si Petra Navrátilová, vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání na brněnském VUT. Kvůli změnám výrazně ubylo studentů z Vietnamu.

Zájemce o trvalý pobyt hledala podvodná agentura přímo ve Vietnamu. Zde si za zprostředkování víz nebo trvalého pobytu účtovala až 13 tisíc dolarů za osobu. Do republiky skupina dostala několik desítek cizinců. Fiktivní studenti pak měli nahlášený trvalý pobyt v jednom z ostravských domů, jehož majitel se znal s jedním z odsouzených.

Kvůli podvodným studentům z ciziny čeká soud i dvě bývalé úřednice opavské cizinecké policie. Členům gangu měly údajně pomáhat s vyřizováním dlouhodobých pobytů cizinců u nás.