Pochybení operačního důstojníka policie řeší soud

Zlín – Okresní soud ve Zlíně znovu otevřel tragický případ, při kterém došlo k pochybení policistů. Před dvěma lety totiž operační středisko zlínské policie přijalo telefonát ženy, kterou ohrožoval její partner. Operační důstojník ale vyslal na místo hlídku až po čase. Žena už v tu chvíli byla těžce zraněná a vykrvácela. Policista Andrej Holub teď čelí obžalobě z porušování dozorčí služby. Svými nadřízenými už byl potrestán přeložením z operačního střediska na obvodní oddělení v Holešově. Pokud ho soud uzná vinným, hrozí mu až dvouletý trest vězení.

K tragédii, kterou zvýraznila liknavost policie, došlo 19. března 2011 ve Vsetíně, kdy čtyřiačtyřicetiletý muž bodl nožem do stehna svou o pět let starší družku. Ta na následky zranění vykrvácela.

Útočník ale zřejmě měl nevědomé komplice – policisty. Volání přijal operační důstojník ve Zlíně, událost zapsal do systému a přeposlal dispečerovi pro Vsetínsko. Jenže údajně kvůli technické chybě se po tomto kroku objevil signál o přijetí hlášení na všech počítačích operátorů. Aby mohli dál pracovat, jeden z nich signál vypnul.

Hlídka pak vyjela na místo až po 40 minutách, a to už bylo pozdě. Pobodaná žena vykrvácela. Policejní postup prověřovala inspekce. Dospěla k závěru, že policista, který volání o pomoc přijímal, měl rovnou poslat na místo hlídku a nepředávat informace do počítače jiným operačním důstojníkům. Obžaloba ho viní z takzvaného porušování dozorčí služby.

„Hlášení bylo trochu zmatené. Žena říkala, že její druh má záchvat. Podotkla, že muž ji napadá nožem,“ řekla v září 2011 ČT mluvčí zlínské policie Jana Macalíková. Podle Andreje Holuba nebyl na druhé straně slyšet žádný hluk, napadání ani rány nebo bitka. „V bytě byl klid, byla slyšet jen ona. Nevyhodnotil jsem to jako urgentní oznámení. Až v závěru hovoru mi sdělila, že jí partner vyhrožoval nožem. Reagoval jsem tak, že jsem jí řekl, že na místo bude vyslána hlídka,“ uvedl Holub s tím, že oznámení poté zapsal do elektronického systému a předal kolegovi, který měl na starost Vsetínsko.

„Splnil jsem vše, co jsem měl,“ tvrdil Holub, který pracuje u policie asi 20 let, polovinu z toho na tísňové lince. Integrované krajské operační středisko policie ve Zlínském kraji vzniklo v roce 2009, od roku 2011 působí ve zrekonstruovaných prostorách. Podle Holuba je personálně poddimenzované a operátoři jsou přetěžováni, což se podle něj projevilo i na zmíněném případu. Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu.

Partnerovi zemřelé ženy hrozilo až 16 let vězení. Nakonec ho loni soud poslal za mříže na 10 let.