Ve Zlíně protestovali proti komunistům v radě kraje. Mišák hlasování o důvěře přežil

Zlín - Troubením aut, stavbou sněhuláků  nebo rozdáváním symbolických respirátorů dnes opět sdružení Repelent 21 protestovalo proti účasti Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) ve vládnoucí koalici Zlínského kraje. Protesty začaly v devět hodin před budovou krajského úřadu, ve kterém se od desíti hodin koná třetí zasedání krajského zastupitelstva. Na něm podpořil hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) návrh opozice a nechal hlasovat o svém setrvání ve funkci. Většina zastupitelů ho v čele kraje podržela.

„Z řad ČSSD a komunistů se ozývá, že nemáme dostatečnou podporu, že jsme jen hrstka zoufalců, kteří se snaží populisticky změnit situaci na kraji. Tak jsme se rozhodli dát projíždějícím kolem budovy zastupitelstva možnost se vyjádřit. Zatroubením dávají jasně a hlasitě najevo, jestli s námi souhlasí, nebo nikoliv,“ vysvětlil smysl protestu člen sdružení Repelent 21 Radek Pelz. 

A mnozí projíždějící řidiči také svými klaksony na transparent „Vytrub rudé z kraje“ reagovali. Před vstupem do sídla úřadu potom další skupina protestovala připomínáním zločinů a obětí komunistického režimu. Před úřadem by dnes také měla stát symbolická cela obklopená kovovými mřížemi, která bude petičním místem. Výzvu sdružení proti účasti komunistů v Radě Zlínského kraje podepsalo podle člena sfružení Radka Hegmona již dvanáct tisíc lidí.

Další část protestujících stavěla symbolicky sněhuláky. „Bylo nám zakázáno otočit sochy Baťů, tak jsme otočili zády ke kraji aspoň sněhuláky,“ popsal Pelz v narážce na to, že jim bylo dříve vyčítáno ze strany koaličních zastupitelů, že jejich protesty byly vulgární.

Video Telefonát Gabriely Sluštíkové
video

Telefonát Gabriely Sluštíkové

Místo „repelentu“ tentokrát rozdávají respirátory

Tato kritika mířila zejména na nejznámější akci sdružení, kdy jeho členové na předchozím zasedání kraje místnost vystříkali deodoranty s tvrzením, že uvnitř „smrdí komunisté“. I v reakci na tento protest byl počet míst pro veřejnost na dnešním zasedání omezen na přibližně 25. To způsobilo přetlak, když se ještě před začátkem jednání u krajského úřadu sešlo mnohem více zájemců o křeslo v hledišti. Tam plánují členové sdružení Repelent 21 rozdávat přítomným respirátory. Stejnými rouškami už ráno ozdobili tváře v sousoší Baťů nedaleko budovy úřadu.

Hejtman Mišák nechal hlasovat o své pozici

I kvůli těmto protestům už v prosinci uvedl hejtman Stanislav Mišák, že je připraven dát svou funkci k dispozici. Na dnešním zastupitelstvu opravdu podpořil opoziční návrh na hlasování o vyslovení důvěry. V hlasování, které následovalo po bouřlivé debatě, svou funkci uhájil. Z pětačtyřicetičlenného zastupitelsta pro něj zvedlo ruku 24 zastupitelů, členů koaličních ČSSD, KSČM a SPOZ. Patnáct zastupitelů bylo proti. Sám Mišák se hlasování zdržel. 

Opozice se snažila vyvolat hlasování kvůli způsobu, jakým vznikla koalice ČSSD, KSČM a SPOZ. Hlavní výtkou bylo Mišákovo vyjádření na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Tehdy uvedl, že kdyby opozice neodešla ze sálu, „byla by podpora širší“. Později upřesnil, že mu podporu slíbilo až pět zástupců opozice. Opoziční zastupitelé už v prosinci výslovně odmítli, že by někdo z nich slíbil Mišákovi podporu. Hejtman řekl, že měl slíbené hlasy od lidovců a od jedné další strany. Prozradit jména těch, kteří mu údajně slíbili podporu, ale odmítl. Prý jim „dal slovo chlapa“.

Tento hejtmanův postoj ale i nyní kritizují opoziční zastupitelé. „Hejtman by měl říct, kdo mu slíbil podporu, nebo že to byla lest,“ řekl například občanský demokrat Stanislav Blaha. „Pokud někdo mluví o přeběhlících, je to buď hanebná pravda, nebo lež,“ mínil Pavel Botek (KDU-ČSL).