Za „vybrždění“ autobusu dva roky vězení

Brno - Na dva roky do vězení s dozorem poslal Městský soud v Brně agresivního řidiče, který loni v září „vybrzdil“ autobus MHD. V autobusu upadla žena, která cestovala s pravnučkou v kočárku. Při nehodě si zlomila druhý krční obratel, o protější sedadlo si strhla část kůže na hlavě. Dodnes musí nosit korzet a stěžuje si na bolest zad. Řidič Roman Zábrš kromě toho musí zaplatit náhradu škody zdravotní pojišťovně i ženě, která se při nehodě zranila. Navíc se po dalších 6 let nesmí posadit za volant vozu.

Když projížděl třiapadesátiletý řidič autobusu Miloslav Pantůček během své sobotní služby ulicí Bělohorskou, předjelo ho červené osobní auto. „Po výjezdu ze zastávky Špačkova mě řidič předjel, zařadil se přede mě a prudce zabrzdil,“ popsal Pantůček, který se v tu chvíli stal další obětí takzvaného vybržďování. 

Řidič autobusu musel při incidentu prudce zabrzdit. „V autobuse upadla nějaká starší paní a zranila se na hlavě,“ řekl řidič. Kromě ženy se zranilo i roční dítě, které vypadlo z kočárku. Obě cestující museli záchranáři převézt do nemocnice. 

Incident ale vybržděním neskončil. „Po zastavení jsem vyšel ven a ukazoval jsem na řidiče, aby nikam neodjížděl, protože jsem tušil, že se v autobuse něco stalo. V tom autě asi seděli dva. Vystrčili ruce z okýnek, zvedli prostředníčky a ujeli,“ vysvětlil Pantůček a dodal, že nechápe, co řidiče k vybrždění vůbec vedlo.

Roman Zábrš se před soudem bránil s tím, že z místa rychle odjel, protože v té době mu byl uložen podmíněný trest. Nechtěl tedy vyvolat konflikt s řidičem, který vypadal agresivně. Podle něj autobus nedal při vyjíždění ze zastávky znamení o změně směru jízdy. „Přehmatu jsem se dopustil z rozčilení, lekl jsem se manévru řidiče. Poškozené ženě jsem poslal písemnou omluvu,“ hájil se Zábrš. „Ve stresu jsem místo plynu šlápnul na brzdu. Mám řidičák už 10 let, občas se mně to stane,“ snažil se řidič přesvědčit soud o osudovém omylu.

Jeho tvrzení ale zpochybnil soudní znalec Lubomír Princ: „V žádném případě nemohlo nastat to, že by při neúmyslném přešlapu na pedál vyvinul takovou sílu, která je nutná k plnému zabrzdění. I kdyby si spletl pedál, musel by si po reakční době jedné vteřiny uvědomit omyl a uvolnění pedálu by vedlo k pokračování v jízdě.“

Státní zástupce Jaroslav Mezník v závěrečné řeči označil Romana Zábrše za jednoho z nejnebezpečnějších řidičů v Brně. Z policejních záznamů vyplývá, že řidič měl za poslední tři roky provozu celkem osm postihů za porušení předpisů.

/*json*/{"map":{"lat":49.190498,"lng":16.660371,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.191212150475,"lng":16.658406257629,"type":"1","description":""},{"lat":49.190498,"lng":16.660371,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/