Ochránci přírody zmapují aktuální výskyt velkých šelem v Beskydech

Rožnov pod Radhoštěm - Ochránci přírody začnou příští týden společně s doborovolníky zjišťovat, jaký je aktuální stav velkých šelem v Beskydech. Budou hledat stopy rysů, vlků a medvědů. Akci pořádají už 29. rokem. „Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů, tři až pět vlků a dva až tři medvědi,“ uvedla zooložka Dana Bartošová z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Beskydy jsou jediným místem v České republiky, kde tyto tři šelmy žijí. „Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustý provozem, ale i pytláci,“ uvedla Bartošová. Dodala, že vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy. Loni byla nalezená u silnice u Valašského Meziříčí na Vsetínsku přejetá vlčice. Podle analýzy DNA se jednalo o čistokrevného vlka původem z Karpat. Pohyb medvědů zaznamenaly automatické kamery.

Ochránci budou sledovat pohyb zvířat pomocí stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist. Budou hlídat území o rozloze 1200 kilometrů čtverečních. Současně budou jejich kolegové sledovat výskyt šelem v sousední Chráněné krajinné oblasti Kysuce na Slovensku.

Rys ostrovid v Beskydech
Zdroj: Hnutí Duha

Stopaři se v terénu pohybují pěšky, na běžkách či sněžnicích. Výsledky jejich mapování, které vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy, budou k dispozici asi za měsíc. Spolu s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti se do terénu vydávají tradičně i dobrovolníci z Hnutí Duha, která již několik let dobrovolníky školí. Přítomnost stopařů v lese podle jejich slov také odrazuje pytláky. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.