Brno získá zpět pokutu za areál Wilson

Praha - Ministerstvo obrany musí Brnu vrátit 10 miliónů korun. Tuto částku město uhradilo jako pokutu za to, že umožnilo komerční využití bývalého vojenského objektu na náměstí Míru. Na místě měl vyrůst polyfunkční dům Wilson. Brnu se podařilo zpochybnit využití areálu pouze pro nekomerční účely. Případ, který se táhne několik let, dostal k soudu i bývalou starostku městské části Brno-střed Dagmar Hrubou, která podepsala smlouvy o využití objektu.

Dagmar Hrubá stále čelí žalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli nepovolenému komerčnímu využití areálu někdejších kasáren na Kraví hoře. I když ji soud už několikrát osvobodil, loni jí uložil městský soud pětiletou podmínku. Právě pro bývalou starostku je pražský rozsudek dobrou zprávou. Její právní zástupce Kárim Titz teď v odvolacím řízení navrhne, aby soudci počkali na definitivní konec sporu o pokutě. „Vím, že to nese velmi špatně a podepsalo se to na zhoršení jejího zdravotního stavu,“ říká advokát.

Rozhodnutí pražského soudu přivítal i právní zástupce města Radek Ondruš: „Soud nám dal za pravdu, že omezující podmínky byly protiprávní. Město teď areál může využívat, jak bude chtít.“ „Já to vnímám jako malé dílčí vítězství,“ doplňuje náměstek brněnského primátor Oliver Pospíšil (ČSSD).

Ministerstvo obrany původně převedlo pozemky na Brno, ale s podmínkou nekomerčního využití objektu. Město proto muselo zaplatit smluvní pokutu téměř 10 miliónů korun. Dagmar Hrubá se kvůli kauze vzdala funkce starostky.

Firma Wilson Properity chce na někdejších armádních pozemcích postavit dům s 80 byty a službami. Pozemky získala od městské části do patnáctiletého nájmu za symbolickou korunu za metr čtvereční na rok.