Kvůli ochraně osobních údajů možná skončí vítání občánků

Rožnov pod Radhoštěm, Vyškov - Popřát oslavencům k významnému životnímu výročí, přivítat nové občánky. Tradiční akce, které pořádají radnice po celé republice, provázejí nyní kvůli zpřísnění zákonů na ochranu osobních údajů nejasnosti. Správně by totiž o narozeninách svých občanů starostové neměli vůbec vědět. V Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku už proto z obav z porušení zákona tyto akce zrušili.

„Gratuluji k významnému životnímu jubileu za celé vedení radnice.“ Kytice, blahopřání a přípitek. Zástupci vyškovské radnice v čele se starostou Vyškova Karlem Goldemundem (ČSSD) se v pátek odpoledne vydali blahopřát jednomu z občanů města k jeho pětasedmdesátým narozeninám.

Kvůli zpřísnění ochrany osobních údajů by ale tento výjev mohl být brzy vzácností. Radnice by totiž vůbec neměly vědět, zda nějaké oslavence ve městě mají. To stejné platí i pro nově narozené děti. Ty, které dnes vítali ve Zlíně, by tak mohly být jedny z posledních, které se tradičního vítání občánků mohly zúčastnit. Úřednice, které údaje o jubilantech a novorozencích mají, je kvůli zákonům nesmí dále předávat. Nemohou je tedy poskytnout ani starostům.

Starosta Vyškova Karel Goldemund (ČSSD) se domnívá, že vítání nových občanů i blahopřání jubilantům patří k životu v každé obci a nová omezení považuje za zbytečná. „Považuji to za uměle vyvolaný problém, protože tyto informace byly v historii vždy k dispozici. Navíc žijeme v době internetu a sociálních sítí, kdy si může kdokoliv sehnat informace o komkoliv,“ uvedl Goldemund. 

Některé obce už ale z obavy, aby neporušily zákon, akce raději zrušily. Například Rožnov pod Radhoštěm. „Nesmíme vědět o tom, kdo se ve městě narodil, kdy se narodil, kde bydlí, kdy se dožívá jubilea,“ uvedla starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková (ODS).

Ministerstvo vnitra ČR potvrzuje, že radnice by tyto osobní údaje skutečně neměly dostávat. „Tato jejich praxe nemá oporu v zákoně. Je v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Obce se však mohou k těmto údajům dostat jiným způsobem,“ uvedl mluvčí Ministerstva vnitra ČR Jiří Korbel.

Vedení Rožnova ale vysvětlení ministerstva nepovažuje za dostatečné. Na celý problém jako jedno z prvních upozornilo. Předpokládá ale, že nezůstane jediné a že je budou následovat i další obce.