Nový Jičín si k 700 letům nadělí poštovní známku

NOVÝ JIČÍN - Město Nový Jičín bude mít svou první poštovní známku. Na žádost radnice ji u příležitosti 700 let od vzniku Nového Jičína vydá Česká pošta. Cenina bude mít hodnotu 20 korun a bude na ní vyobrazena část náměstí s budovou Staré pošty a v pozadí s farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Poštovní známka bude vydána 4. září. Její slavnostní křest se připravuje u příležitosti městských slavností, které jsou plánovány na 7. září. „Bude ji rovněž možné opatřit příležitostným razítkem na poštovní přepážce zřízené ve vestibulu radnice,“ uvedla  mluvčí radnice Marie Machková.

Známka bude zařazena do emise Krásy naší vlasti a bude v každém světovém filatelistickém katalogu. „Jsme velmi potěšeni, že komise oboru známkové tvorby ministerstva průmyslu a obchodu vybrala z několika desítek žádostí tu naši a nechá vytisknout vůbec první známku s vazbou k Novému Jičínu, a to v počtu 120 až 150.000 kusů,“ řekl starosta Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Výtvarnou podobu známky navrhla akademická malířka Eva Hašková, rytcem poštovní ceniny bude Jaroslav Tvrdoň. „Během letních měsíců, kdy je turistická sezona na vrcholu, bude Česká pošta lepit na doporučené dopisy také logo Nového Jičína,“ podotkla Machková.

Dodala, že své představy o podobě poštovních cenin budou letos moci ukázat i děti z novojičínských škol. Jejich výtvarné návrhy chce město představit v červnu a nejzdařilejší výtvory budou součástí filatelistické výstavy, která se uskuteční během zářijové městské slavnosti.

Nový Jičín u příležitosti 700. výročí chystá několik kulturních, sportovních i společenských akcí. Žáci například budou vyrábět celkem 700 drobných dárků, které vedení města bude moci použít jako upomínkové předměty.