Silničáři večer odvolali kalamitní stav na Šternbersku

ŠTERNBERK - Silničáři dnes večer odvolali kalamitní stav na Šternbersku, který vyhlásili po poledni kvůli sněžení. Uzavřených tam bylo šest silnic, dvě už jsou průjezdné, řekl dispečer olomoucké správy silnic.

„Přes noc bude na zbylých úsecích nasazena technika. Před chvílí přestalo sněžit, ale mrholí, tak uvidíme, jak to bude zítra (v neděli) vypadat,“ poznamenal dispečer.

Přes den byly nasazeny veškeré stroje, závěje však byly už příliš vysoké a sníh na některých místech už nebylo kam odhrnovat. Uzavřeny byly úseky mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice, Šternberk a Paseka po odbočku Babice, Dalov a Horní Loděnice, Bělkovice a Dolany či
Arnoltice a Veveří.

Hasiči od ranních hodin zasahovali u více než dvou desítek událostí spojených s vydatným sněžením. Pomáhali při dopravních nehodách či s vyprošťováním vozidel ze závějí a příkopů.

„Ve třech případech jsme asistovali při vyproštění zapadlých posypových vozidel, musela být nasazena také těžká technika hasičů. Většina nehod se obešla bez zranění,“ uvedl Hošák.

Jeho slova potvrdila také policejní mluvčí Marta Vlachová. „Staly se spíše drobné nehody, kamiony dostávaly smyk a blokovaly silnice. Žádná vážná zranění se nestala,“ řekla mluvčí.

Řidiči dnes museli být opatrní na území celého Olomouckého kraje. Na hlavních tazích ležely zbytky rozbředlého sněhu po chemickém posypu nebo čerstvě napadaný sníh. Místy hrozila námraza.

Na úsecích udržovaných inertním posypem ležela v kraji souvislá vrstva sněhu. Dohlednost byla vlivem srážek snížena. Někde se tvořily sněhové jazyky. V kraji bylo zataženo a sněžilo. Teploty se pohybovaly od minus pěti do jednoho stupně Celsia.