Likvidace škod po Rudé armádě na Olomoucku se protahuje a prodražuje

Olomouc - Loni mělo být dokončeno vyčištění území, která zamořila Rudá armáda. Sanace se nejspíše o čtyři roky protáhnou kvůli krácení rozpočtu určeného na likvidaci škod. Ministerstvo životního prostředí hodlá v příštím období investovat dalších čtyřicet milionů korun, a to i do jedné z nejvíce znečištěných lokalit na Moravě – kasáren v Olomouci–Neředíně.

Sovětská vojska okupovala Česko 23 let. Ještě déle se bude stát s jejich pobytem vyrovnávat. Vojáci Rudé armády vylévali do půdy oleje i ropné látky. Sovětští vojáci využívali v Česku sedmdesát tři různě velkých území. Minimálně v šedesáti z nich zanechali ekologickou zátěž. Na některých místech jsou stopy okupantů vidět do dnes.

Stát už od roku 1991, kdy z republiky odešel poslední voják, vynaložil na sanaci skoro jednu a půl miliardy, například na kontaminované území ve Frenštátě pod Radhoštěm, Bruntále, nebo právě v olomoucké části Neředín. „Metoda je zajímavá, používá se mlékárenská syrovátka, která se nalévá do vrtů,“ vysvětloval vedoucí oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu.

Likvidaci znečištění, které v Neředíně způsobili vojáci opravováním automobilů, zahájila firma vybraná ministerstvem už před šesti lety. Práce zatím stály kolem sedmi milionů korun. Hotovy měly být v roce 2011. v závěru sanace se však zjistilo další znečištění pod bývalým skladem barev. Aby mohly podobné areály využívat třeba firmy jako skladovací prostory, je třeba je navíc zasíťovat. V neředínských kasárnách by to představovalo investici kolem padesáti milionů.

„V Olomouci je pozemků určených pro podnikání nedostatek, takže zájem by určitě byl,“ míní Doležal z magistrátu. Prostory v areálu chce třeba i olomoucká Vědecká knihovna, která má už všechny despozitáře plné. „Řešením by byla adaptace jedné z budov,“ uvedl Miloš Korhoň z Vědecké knihovny Olomouc.

Podle ministerstva životního prostředí budou práce v Neředíně trvat ještě minimálně rok. Vše platí výhradně Česká republika. Rusko na likvidaci škod nikdy nepřispělo ani rubl.