Metalová královna Tarja Turunenová se vrací do Zlína s novým projektem

Zlín - Finská zpěvačka Tarja Turunenová se po roce opět vrací do Zlína. Metalová královna tentokrát vystoupí společně se světoznámým bubeníkem Mikem Terranou. V projektu nazvaném „Beauty and The Beat“ se kromě zvučných jmen rockové hudby představí i zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s hostujícím dirigentem Walterem Attanasim a pěvecký sbor Masarykovy Univerzity Brno.

Když v roce 2008 začínala Tarja Turunenová svou sólovou kariéru po nuceném odchodu z kapely Nightwish právě ve Zlíně, fanoušci ještě netušili, že svou oblíbenou interpretku ve Zlíně uvidí mnohem častěji. Tarja se totiž na Zlínsko vrací už počtvrté. V létě 2010 vystoupila na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích a minulý rok se představila zlínským fanouškům při zahájení světového turné k sólovému albu What Lies Beneath. Šťastnější z fanoušků mohou metalovou královnu spatřit už tento týden na třech koncertech ve zlínském Kongresovém centru. Všechny tři koncerty jsou již vyprodané. 

Metalová královna Tarja

Tarja TurunenováTarja Turunen se narodila roku 1977 ve finském městě Kitee. V šesti letech začala se studiem zpěvu a ve svých osmnácti letech pokračovala ve studiu klasického zpěvu na finské Sibeliově akademii, kde se později dala dohromady skupina Nightwish. V roce 1997 vydalo finské vydavatelství jejich debutové album Angels Fall First kombinující metal a klasickou hudbu. V následujících letech získala skupina několik platinových alb, například za desky Oceanborn a Wishmaster, album Over The Hills And Far Away bylo platinově oceněno hned dvakrát. Zhruba po deseti letech, v roce 2005, byla Tarja nucena skupinu Nightwish opustit. Od té doby vydala zpěvačka čtyři sólová alba, se kterými slaví úspěch po celém světě.

Zdroj: Wikipedie


Turunenová se zapsala do povědomí posluchačů jako interpretka spojující dva zcela odlišné žánry - metal a klasickou hudbu. Díky svému osobitému projevu se pětatřicetiletá zpěvačka jako členka kapely Nightwish stala jednou z nejpopulárnějších žen v metalové hudbě. Po společném koncertě se zlínskou filharmonií na festivalu Masters of Rock navazuje Tarja na spojení vážné hudby a metalu i v novém projektu „Beauty and The Beat“. Název je slovní hříčkou se známou pohádkou Kráska a zvíře (Beauty and the beast) a naznačuje další netradiční hudební spojení.

Kromě úchvatného hlasu Turunenové se totiž posluchači mohou těšit i na přesné a rytmicky bohaté bicí a perkuse Mikea Terrana. Spojení metalové hudby, hlasu operní pěvkyně, bicích nástrojů, filharmonického orchestru a pěveckého sboru tak bude bezesporu patřit k hlavním hudebním událostem roku. Svědčí o tom i fakt, že všechny tři koncerty ve Zlíně jsou už beznadějně vyprodané. Fanouškům, na které lístky nezbyly, tak zbývá poslední možnost v podobě nedělního koncertu v pražském Kongresovém centru.

Bubenický mág Mike

Bubeník Mike TerranaMike Terrana se narodil v americkém městě Buffalo roku 1960. Začínal jako bubeník samouk. Nejdříve se naučil hrát hard rock, metal a fusion.  Jeho první profesionální prací byla v roce 1984 spolupráce s kapelou Hanover Fist z Toronta. Poté cestoval a nahrával s různými interprety, hrál různé styly a vystupoval hlavně na západě státu New York. V roce 1997 se Terrana přestěhoval do Evropy, nejdříve na 6 měsíců do Nizozemska a poté do Německa. V současné době žije v Itálii. Nyní nahrává a cestuje se členy skupiny Masterplan a s Tarjou Turunen. Dále se věnuje svému sólovému projektu Sinfonica, který je spojením klasické hudby s bubnováním. Mezi Mikovy oblíbené klasické interprety patří Beethoven a Chopin. Mike se často věnuje také drumm klinikám (exhibiční a propagační show). 

Zdroj: Wikipedie