Moravský kras uklízelo více než pět set dobrovolníků

Moravský kras - Více než pětistovka dobrovolníků pomáhala dnes s úklidem Moravského krasu. Akce, kterou už po jednadvacáté pořádá Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras (SCHKO MK) měla zbavit přírodu odpadků. Za odměnu mohli dobrovolníci navštívit místní krápníkové jeskyně

V rámci Mezinárodního dne Země se do Moravského krasu sjeli dobrovolníci z celého okolí, kteří chtějí populární krasové oblasti ulehčit především od plastových, ale i dalších odpadků. „Vítáme každou pomoc, protože návštěvnost je tu obrovská a my máme zájem, aby se návštěvník, který sem zavítá, pohyboval v čistém prostředí,“ vysvětlil nutnost úklidu vedoucí SCHKO MK Leoš Štefka.

Na pomoc tak přijeli nejen děti z okolních základních škol či gymnázií, ale také dobrovolní hasiči, skauti, členové České speleologické společnosti, děti z dětských domovů i obyvatelé okolních obcí. Ačkoliv se podle členů SCHKO MK situace každým rokem postupně zlepšuje, okolo silnic je stále spousta odpadků. „Špatná situace je trvale u komunikací. Lidí ochotných nám pomáhat je ale čím dál více více. Máme to už rozdělené do několika akcí. Minulý týden jsme například uklízeli jižní část oblasti a dnes jsme na severu,“ popsal organizaci tak velké akce Štefka. Ačkoliv dnes pomáhalo plnit pytle s odpadky asi pět set dobrovolníků, celkem se jich do úklidové akce postupně zapojilo na osm stovek.

Den Země

Den Země Den Země se slaví 22. dubna a v současnosti je vnímán jako ekologický svátek, který apeluje na lidi, aby se k naší planetě chovali zodpovědně. Jako první slavili Den Země v americkém San Francisku v roce 1970. Od té doby je 22. duben Mezinárodním dnem Země.

Zdroj: Wikipedie


Když organizátoři dnes už tradiční akce rozdávali dobrovolníkům pytle na odpadky, netušili, v jak krátkém čase stihnout naplnit několik kontejnerů. Odměnou pomocníkům za jejich dobře odvedenou práci byly volné vstupy do Punkevní, Kateřinské či Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Zdarma se dobrovolníci podívali také do jeskyně Balcarka.

Mezi odpadky se někdy najde i poněkud netradiční nález: „Standardně nacházíme pet lahve a papír, bohužel často také pneumatiky nebo akumulátory. Nejbizarnějším nálezem byla před pěti lety funkční protipěchotní mina,“ vyprávěl Štefka, který ale záhy dodal, že se tento netradiční objev obešel bez jakéhokoliv zranění.