Lidé musí zaplatit daň z nemovitosti do pátku

Olomoucký kraj – Jen do pátku mají lidé čas zaplatit daň z nemovitosti. Všechny finanční úřady v Olomouckém kraji mají proto prodloužené pokladní hodiny. Lidem totiž platby komplikují složenky se špatným číslem účtu. Pří opoždění platby navíc hrozí pokuta.

Lidem, kteří vlastní byt, dům, chatu nebo pozemek, zbývají poslední dva dny na to, aby zaplatili daň z nemovitosti. Ti, kteří ji nezaplatili příkazem k úhradě nebo přes internet, zamířili do fronty na finančním úřadě.

Na úřady se lidé nahrnuli až v těchto dnech. Ne všichni sem ale jdou proto, že nechávají věci na poslední chvíli. Mnoha lidem totiž chyběla složenka se správným číslem účtu nebo údaj o tom, kolik mají zaplatit.

Ve schránkách sice někteří našli složenky už v dubnu, bylo na nich ale neexistující číslo účtu. Za chybu mohla firma, která složenky tiskla. Složenky se správnými údaji se často k lidem dostaly až v průběhu minulého týdne.

„Pokladní hodiny jsou na finančním úřadě pro Olomoucký kraj pouze v pondělí a ve středu. V rámci toho, že jsme chtěli vyjít daňovým poplatníkům vstříc, rozšířili jsme pokladní hodiny i na neúřední dny,“ informovala Zuzana Žabčíková, mluvčí Finančního úřadu pro Olomoucký kraj.

Pokladna na finančním úřadě v Olomouci je otevřena až do konce týdne každý den, a to od osmi do půl čtvrté.

Stejné je to například i v Litovli. V Prostějově, Hranicích i Konicích je otevřeno ve čtvrtek i pátek dopoledne a pokladní hodiny prodloužili i v Jeseníku, Přerově, Šternberku nebo Šumperku. Všude je ale potřeba počítat s půlhodinovou až hodinovou polední pauzou.

Daň z nemovitosti se dá zaplatit i složenkou na kterékoliv poště nebo příkazem k úhradě.

Kdo to do pátku nestihne, má na zaplacení ještě dalších pět pracovních dnů. Později už ale hrozí pokuta. Čím vyšší daň a zpoždění, tím vyšší pokuta. U bytů nebo domů se může vyšplhat na stovky korun.