Ostravská Stodolní by se měla dočkat proměny

Ostrava - Zásadní proměny by se měla už v létě dočkat ostravská Stodolní ulice. Město se rozhodlo, že sem vrátí kulturní život. Přišlo proto s granty, kterými podpoří koncerty, divadla nebo živá vystoupení. Provozovatelé klubů myšlenku vítají.

Živá hudba v posledních letech ze Stodolní ulice téměř vymizela. Jeden z posledních hudebních klubů tady provozovala ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

„Musím říci, že v dnešní době dělat klub s náročným hudebním programem, což v našem případě bylo dvacet koncertům měsíčně, není jednoduché, protože náklady na koncerty pořád rapidně rostou, ať už počítáme elektřinu nebo lidi, které musím zaplatit,“ uvedla Zlata Holušová.

Podpořit kluby a vrátit tak kulturu na ostravskou ulici zábavy se rozhodlo samo město. Na kulturní projekty pro Stodolní vyčlenilo jen pro letošní rok milion a půl korun.

„Rada dnešního dne doporučila pět projektů podpořit, jedná se o dva víceleté, s tím, že tři projekty jsou jednoleté,“ upřesnila Simona Piperková, náměstkyně primátora pro kulturu.

„Ten grant by mi pomohl hlavně v tom, že bych mohl oslovit zajímavější interprety, doteď jsme využívali spíše umělce, kteří to dělali z dobré vůle,“ uvedl majitel klubu.

„Myslím si, že situace se pro dnešek vůbec nezměnila k lepšímu. Naopak bez podpory už žádný klub v Ostravě nemůže fungovat,“ komentovala problém Zlata Holušová.

Původně se měli zájemci s projekty hlásit do konce května, město ale lhůtu prodloužilo a návrhy na oživení Stodolní mohou na magistrát posílat dál.

Jednotlivé projekty, které doporučila Rada města, musí schválit ještě zastupitelstvo, které proběhne na konci června.