Zapuštěné a nasvícené chodníky: Gahurův prospekt ve Zlíně se mění

Zlín - Centrum Zlína už roky trápí bolavé místo v podobě tzv. Gahurova prospektu. Široký pás zeleně na náměstí T. G. Masaryka se dočká zasloužené rekonstrukce. V těchto dnech začaly stavební úpravy a obyvatelé Zlína se mohou těšit na moderní zapuštěné chodníky, jejichž okraje poslouží zároveň jako lavičky. V noci budou navíc nasvícené.

„Pro potřeby veřejnosti není Gahurův prospekt ani zdaleka využitý tak, jak by mohl být. A to chceme změnit. Na podzim už bude k lidem daleko přívětivější,“ zavázal se primátor Miroslav Adámek (TOP 09). Spodní část prospektu se dočká nového systému zapuštěných chodníků. Ty spojí náměstí Práce, univerzitní rektorát a sídlo zlínské filharmonie.

Celý prostor bude navíc pokrývat veřejně přístupná wifi síť, která odpočívajícím lidem nabídne připojení k internetu zdarma. Gahurův prospekt by měl být podle prvních odhadů hotový do konce října.

Zapuštěné chodníky budou v noci osvícené
Zdroj: Magistrát města Zlína

Cena za novou úpravu zeleného pásu v srdci města se vyšplhá na 17 milionů korun, větší část peněz chce Zlín získat z evropských dotací. Budoucí podobu prostoru vybírala porota z 24 architektonických návrhů. Vítězkou se nakonec stala Jitka Ressová.

„V rámci proměny Gahurova projektu dojde také k instalování stálého přechodu pro chodce před Kongresovým centrem a rektorátem Univerzity Tomáše Bati. Nahradí ten dosavadní, který byl pouze provizorním řešením,“ doplnil první náměstek primátora Jiří Kadeřábek (Zlínská volba).

I během rekonstrukce zůstane prospekt pro pěší průchozí. Podle stavitelů bylo technologicky náročné připravit dostatečně kvalitní monolitický beton, z něhož mají být zapuštěné chodníky vyrobené. Kvalitní materiál vznikl i díky spolupráci s brněnským Vysokým učením technickým.

Co je to Gahurův prospekt?

Prospekt je původně ruské označení pro širokou a rovnou městskou ulici s víceproudou silnicí. Ačkoliv bývá termín často překládán jako avenue, může jít i o parkovou variantu trasy, kdy je široká silnice zasazena do zeleně.

Název zlínského prospektu před Kulturním a univerzitním centrem odkazuje k místnímu rodákovi Františku Gahurovi. Tento sochař a architekt je autorem návrhu velké části zlínských budov, mimo jiné radnice.

Gahurův prospekt je původně internátní prospekt z roku 1927. Do svahu umístil několik internátních budov pro dělníky zlínských závodů a prostor mezi nimi navrhl jako široký pás parku. Dnes slouží budovy coby sídlo zlínské filharmonie, nebo jako rektorát Univerzity Tomáše Bati.


/*json*/{"map":{"lat":49.221227088838,"lng":17.664127349854,"zoom":16,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.220694521051,"lng":17.664706707001,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mezi další bolavá místa Zlína, která se v dohledné době dočkají revitalizace, patří park Komenského a podchod z náměstí Práce k bývalému baťovskému areálu. Nadzemní část podchodu bude zdemolována a z podzemí zmizí i graffiti. Pro lepší bezbariérový přístup doplní dosavadní eskalátor i výtah. K dispozici pěším ale zůstanou obchody, které v podchodu fungují.