Česko vstoupilo do nejteplejšího dne roku

Praha - Vylidněná centra měst a tlačenice na koupalištích – takový je typický obrázek Česka posledních dnů. Dnes bude v Česku zřejmě největší letošní horko. Teploty by mohly překonat 40 stupňů Celsia, hlavně ve středních a východních Čechách. Meteorologové počítají s tím, že by mohl padnout i absolutní teplotní rekord.

Už v sobotu se teploty šplhaly přes 35 stupňů Celsia. Vůbec nejvíce meteorologové naměřili v Plzni - Bolevci, a to 37,5 stupně. Na dosavadní rekord 40,2 stupně z 27. července 1983 to ale nestačilo. Hranici 37 stupňů Celsia překročila teplota i v pražském Karlově, Doksanech na Litoměřicku a Dobřichovicích u Prahy.

  • Největší vedro má ale teprve přijít. „Teplé počasí je způsobeno přílivem horkého tropického vzduchu, který k nám proudí od jihozápadu. Dneska ten příliv bude vrcholit,“ vysvětluje meteorolog ČHMÚ Arnošt Šír.

V tak vysokých teplotách už by měli být lidé obezřetní. Doktoři radí dodržovat pitný režim, vynechat alkohol a mazat se opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem. „Když jde na slunce, tak bych ty prostředky měla aplikovat nejméně půl hodiny předtím, protože jim to trvá, než začnou působit. A aplikaci je vhodné opakovat,“ radí dermatoložka Jana Hercogová.

V poledních a odpoledních hodinách by lidé neměli na přímé slunce chodit raději vůbec. Obzvláště to platí pro děti, seniory a lidi se zdravotními problémy. „Co se týče stratosférického ozonu, tak ten je šest procent pod normálem, tedy podprůměrný stav. Naopak přízemní ozon je poměrně vysoký. V současné době platí varování pro Prahu, Středočeský a Ústecký kraj,“ upozorňuje meteorolog Šír.

Video Komentář dermatoložky Jany Hercogové
video

Komentář dermatoložky Jany Hercogové

Ochladit se má až zítra, navíc jen postupně. První se uleví západu republiky - zatímco na pondělní ráno tam model Aladin počítá s teplotami jen kolem dvacítky, ve východní polovině Čech má být tou dobou o deset stupňů víc. „Očekáváme silné bouřky, nárazy větru, mohou se vyskytnout přívalové srážky a kroupy,“ varuje Šír.

V pondělí odpoledne má vlna veder gradovat na jihovýchodě Moravy, stejný model tam počítá i s čtyřicetistupňovými teplotami. A to už by znamenalo, že se rtuť teploměru přiblíží absolutnímu českému rekordu - ten platí od loňska a činí 40,4 stupně Celsia.

Teplotní rekordy

Z 27. července 1983 pochází i druhá nejvyšší teplota vzduchu v Česku. V pražské Uhříněvsi meteorologové v tento den naměřili 40,2 stupně Celsia, tedy o dvě desetiny stupně více, než byl předchozí rekord z 29. července 1921 z Hradce Králové. Od loňského 20. srpna ale platí v ČR teplotní rekord 40,4 stupně Celsia, který byl zjištěn ve středočeských Dobřichovicích. Zatím nejteplejším dnem letošního roku bude dnešek, kdy podle předpovědí může teplota dokonce vystoupat až ke 40 stupňům Celsia.