Floru Olomouc si nenechalo ujít 30 tisíc lidí

Olomouc – Odpoledne vyvrcholila letní etapa Flory Olomouc. Nejstarší a největší tuzemskou výstavu květin navštívilo podle prvního odhadu pořadatelů na 30 tisíc lidí. Na olomoucké výstaviště proudily davy lidí už ve čtvrtek dopoledne, kdy byla výstava květin zahájena. Pavilony byly v obležení návštěvníků i o víkendu.

Na výstavu květin se do Olomouce přijeli podívat lidé ze všech koutů České republiky. „Mezi návštěvníky byl opět značný počet slovensky a polsky mluvících lidí. Zájem o letní výstavu určitě zvýšily i České dráhy speciálními zlevněnými jízdenkami pro návštěvníky,“ upřesňuje mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená. Největší zájem vzbudila hlavní expozice, nazvaná Babiččina zahrada. Letos byla věnována bylinkám.

Letní etapy a zahradnických trhů se letos zúčastnilo 250 vystavovatelů a prodejců z Česka, Polska a Slovenska. Například pěstitelé ze Šumperka se v Olomouci pochlubili nově registrovanou odrůdou kmínu kořenného, která je odolná vůči škůdcům. Součástí přehlídky byly i léčivé rostliny, bylinné čaje, sirupy, kořenící směsi, kosmetika či bylinné produkty pro zvířata. Představili se také tuzemští zahrádkáři a školkaři, kteří vystavovali květiny vrcholícího léta, mezi něž patří gladioly, jiřiny, muškáty či růže.

Výstavu květin Flora doprovodila i floristická soutěž. Ke stému výročí narození českého vynálezce kontaktní čočky Otto Wichterleho se jejím tématem stala kytice pro zrakově postiženého člověka.

Organizátoři letní etapy výstavy se museli vypořádat nejen s letošními vedry, ale i s tím, že nemají k dispozici hlavní pavilon A, který je od začátku roku rekonstruován. Výstava byla proto přesunuta do pavilonů G a H. Letní zahradnické trhy se letos celé odehrály na venkovních plochách výstaviště.