Cesta do Lhoty je pro autobusy příliš úzká. Školáky odveze mikrobus

Letovice - Bez veřejné dopravy zůstávají obyvatelé Lhoty u Letovic na Blanensku. Kvůli úzké silnici není obec zapojena do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Místní tak musejí jezdit vlastním autem nebo chodit pěšky. To komplikuje život hlavně starším lidem nebo školákům. Aby se děti dostaly do školy, zajistil pro ně starosta mikrobus.

Ve Lhotě vzdálené 1,5 kilometru jihozápadně od Letovic v současnosti žije 55 obyvatel. Do obce vede velmi úzká a prudká silnice, která je pro běžné velké autobusy nebezpečná a v zimě často i neprůjezdná. Potvrdil to také test pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK).

„O zavedení dopravy do Lhoty jsme žádali, jsou to asi čtyři roky. Udělali jsme i zkušební jízdu, zjistilo se ale, že cesta má špatné technické parametry,“ řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS).

„Naše společnost provozuje i menší autobusy, ale i u nich máme obavy, jak by se zde vyhnuly protijedoucím osobním automobilům,“ uvedl vedoucí marketingu Kordis JMK Květoslav Havlík.

Radnice se rozhodla ulehčit alespoň rodičům školáků - domluvila se s tamním soukromým dopravcem a pro děti ve školní dny posílá mikrobus. „Zkušební provoz mikrobusu jsme zahájili letos v dubnu a po třech měsících jsme ho vyhodnotili jako úspěšný. Proto bychom v tom od září zase rádi pokračovali,“ sdělil starosta.

Na každý kilometr cesty přispívají Letovice dopravci deseti korunami, děti za jízdenku zaplatí pět korun. Pro Letovice jsou to náklady srovnatelné s cenou, kterou platí za dopravní obslužnost v rámci integrované dopravy.

K lékaři i do obchodu musejí senioři pěšky

Mikrobus má kapacitu devět míst, zatím je k dispozici pouze pro školáky a jezdí jen jedním směrem. „Je to smutné. Sice nabere šest děcek, ale pětasedmdesátiletou babičku tam nechce vzít, takže musí jít pěšky. Je to trošku postavené na hlavu. Důchodců je tady hodně, a ti se nemají jak dostat ani do obchodu, pokud jim nenakoupíme my, co máme auto,“ postěžoval si obyvatel Lhoty Luděk Dušil, podle kterého jeden mikrobus problém rozhodně nevyřešil.

„Jsme snad jediná dědina v okrese nebo možná v kraji, kam nezajíždí autobus,“ není se situací spokojený ani předseda osadního výboru Josef Ebner.

/*json*/{"map":{"lat":49.540415857968,"lng":16.567039489746,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.536127037643,"lng":16.562232971191,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/