Moravskoslezský kraj láká na regionální jídla

Moravskoslezský kraj  - Moravskoslezsko láká turisty na regionální pokrmy. Lidé už třetím rokem posílali své tradiční recepty do kulinářské soutěže Jak šmakuje Moravskoslezsko. Kraj tím chce nejen obohatit nabídky restaurací, ale i zviditelnit místní suroviny.

Mezi recepty je bramborová roláda nebo dýňová polévka. V jednoduchosti je krása. Bohatá jídla kuchyně severní Moravy a Slezska nikdy neměla.

„Slezsko je chudý kraj, proto se používaly suroviny, které vyrostly na zahradě. Hledejte poklady v chudé chalupě, poklad není, poklad je to, že ta chudá chalupa ještě je. Tam nešlo o to vařit perfektně, ale o to, aby se člověk nasytil,“ uvedl šéfkuchař restaurace Karel Mathias.

Recepty z místních surovin, které lidé našli na půdách u svých babiček, mají do Moravskoslezského kraje přilákat turisty. Tak, jak tomu je jinde v Evropě.

„Všude se vaří krajově, v Německu, v Itálii, jen my to nemáme tak zakořeněno. Jsme chudý kraj, své jídlo neradi vaříme, protože se za něj trošku stydíme,“ doplnil Karel Mathias.

„Snažíme se tímto podporovat i místní zemědělce, místní podnikatele, aby nebyla potřeba dovážet drahé zahraniční suroviny,“ komentoval akci náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka.

Cílem projektu je dostat regionální jídla na jídelníčky restaurací. Řada podniků ale raději spoléhá na jistotu: na českou klasiku.

Moravskoslezské speciality chutnají podle expertů na gastronomii i v zahraničí. Do jídelních lístků je zařadili třeba ve Vídni nebo v Katovicích.