Kde začíná Evropa, ptá se fotograf Ruska Martin Wágner

Ostrava – Komorní scéna Aréna uvede výstavu Martina Wágnera, fotografa známého především svým černobílým pohledem na Rusko, které fotografoval posledních patnáct let. Na výstavě nazvané Kde začíná Evropa představí výběr ze svého ruského projektu.

V rozhovoru s dramaturgyní a mluvčí divadla Alicí Taussikovou uvedl, že toužil vidět Rusko od dětských let a už ve třinácti také navštívil Podkarpatskou Rus. Od sedmnácti jezdil sám na Ukrajinu, do Ruska a dalších zemí. Procestoval mimo jiné Sibiř a Dálný Východ. Fotografoval v místech bývalých gulagů, na transsibiřské magistrále, v prastarých sibiřských komunitách, poznal pastevce sobů i lovce velryb na Čukotce, fotil lov kachen na Ankaře, vulkanology na Kurilských ostrovech. Se svými fotografiemi opakovaně uspěl v soutěži Czech Press Foto.

Zachycoval osamělost člověka v drsné ruské krajině a světě, který je krásný, ale také bezútěšný a ohrožený. Fotografie jsou černobílé. „Dnes už sice fotím digitálním, ale snažím se všechno přizpůsobit tak, aby to vypadalo, že je to pořád film, se kterým jsem začínal. Černobílá se mi líbí, hodí se nejlépe k vyjádření mých pocitů. Pokud fotím na barvu, stejně jsou to fotky hodně monochromatické,“ vysvětloval třiatřicetiletý fotograf.

Wágner pochází z Prahy. Po střední fotografické škole vystudoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Po letech cestování se usadil v Česku. Od Ruska se ale neodstřihl, kus ho má stále doma. Ze Sibiře si přivezl manželku.

Kurátorem ostravské výstavy Martina Wágnera je Martin Popelář. Vernisáž je v úterý 10. září ve foyeru Komorní scény Aréna v 17 hodin.