Lessy nespáchal čerpáním nemocenské podvod, rozhodla inspekce

Praha - Bývalý policejní prezident Petr Lessy se nedopustil podvodu, když v době svého odvolání na podzim 2012 čerpal nemocenské dávky. Po zhruba osmiměsíčním prověřování k tomu dospěla Generální inspekce bezpečnostních sborů. A případ odložila. Vzhledem ke svým zjištěním nicméně podala ministerstvu vnitra podnět k případnému zahájení řízení o odnětí či krácení nemocenské.

„Z dostupných důkazů nebylo možno učinit závěr o naplnění všech zákonných znaků skutkové podstaty trestného činu,“ potvrdila odložení případu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Doplnila, že se jednalo o nemocenskou v celkové výši třicet sedm tisíc korun. Lessy k tomu již dříve uvedl, že inspekce se ho snaží za každou cenu poškodit.

Petra Lessyho loni v srpnu propustil ze služebního poměru tehdejší ministr vnitra Jan Kubice poté, co ho inspekce obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Důvodem tehdejšího stíhání bylo to, že údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Trestnou činnost se Lessymu zatím nepodařilo prokázat. Podle soudců není jednoznačně zřejmé, že informace uvolnil prostřednictvím své mluvčí právě on. Obvodní soud pro Prahu 7 ho zprostil obžaloby, státní zástupce se však proti verdiktu odvolal. Definitivně tak rozhodne až Městský soud v Praze.

Petr Lessy u soudu (vlevo jeho advokát Tomáš Sokol)
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Lessy se mezitím vrátil na své někdejší působiště – do Frýdku-Místku, kde je vedoucím nově zřízeného magistrátního odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality.

Lessy bydlí v Palkovicích nedaleko Frýdku-Místku, kde začala jeho policejní kariéra. Z okresního města se vypracoval na náměstka ředitele krajského policejního šéfa. Policejním prezidentem se stal za ministra vnitra Radka Johna v lednu 2011, kdy vystřídal ve funkci Oldřicha Martinů.

Lessy se snaží očistit od obvinění a podezření, která na něho padla za Kubiceho. Tvrdí, že kauza je vykonstruovaná. České televizi v červenci řekl, že až bude očištěn, rád by s k policii vrátil.