Po výměně oken si lidé z Mariánských Hor stěžují na vlhko i vysoké účty

Ostrava - Obyvatelé některých bytů ostravského obvodu Mariánské Hory si stěžují na vlhké zdi a plíseň. Problémy začaly poté, co obvod nechal vyměnit stará okna za moderní plastová. Nájemníci si navíc stěžují, že za teplo teď platí více a chtějí nápravu.

Od nových plastových oken si nájemníci městských bytů v ulici Františka Šrámka v Mariánských Horách slibovali, že se konečně zbaví hluku z ulice a taky že ušetří za teplo. Jenže místo toho pravidelně likvidují plíseň na zdech. Jejich přesvědčení, že je to špatnými okny, vyvrátil zástupce stavební firmy: „Ta okna jsou to nejlepší, co dnes na trhu je… Pokud se barák „nepřiteplí“ aspoň nějakou vnější izolací, tak to bude těm lidem dělat možná furt.“

Že problém není v oknech, ale v tom, že byla namontována do nezatepleného domu, potvrdil i znalec. Obvod, kterému byty patří, se brání tím, že nikdo nemohl dopředu tušit, co moderní okna ve starém domě, způsobí.

Plastová okna má v České republice šedesát procent bytů. U deseti procent, zejména pak právě u starých nezateplených domů, se objevují problémy s vlhkostí. Podle zástupců stavebních firem si lidé také často neuvědomují, že se po výměně oken musí naučit správě větrat.