Miliarda od státu zajistí čištění průsaků z lagun a pokračování těžby

Ostrava - Stát uvolní další miliardu korun na pokračování likvidace ostravských lagun, jedné z největších ekologických zátěží v republice. Kromě vyčištění území doufá také v to, že práce na sanaci přinesou místa pro nezaměstnané. Podle odborníků ale toto nikdo zaručit nemůže. Celkové vyčištění území bude stát mnohonásobně více, než se předpokládalo.

Území už mělo být dávno vyčištěno. Stát za to zaplatil přes dvě miliardy. Během prací se ale přišlo na to, že je v nádržích o třetinu více kalů. Teď jedna z nich navíc prosakuje.

Seznam prací, na které bude uvolněná miliarda stačit, je sepsán: kontrolovat a čistit průsaky, vytěžit poslední lagunu a upravit speciální linku, ve které se bude následně kontaminovaná zemina čistit přepalováním.

Vedle naftového moře žijí Ostravané už přitom déle než sto let. Nejvíce to pocítili při povodních v roce 2007, kdy se kaly z nádrží přelily. Obyvatelé městské části Fifejdy ale nezapomenou ani na předloňský rok, kdy limity oxidu siřičitého zde byly pětatřicetkrát překročeny. Astmatici si stěžovali na dechové potíže, pálení, štípání sliznic, očí, nosu i dýchacích cest.

Ministerstvo životního prostředí i zástupci kraje věří, že kromě vyřešení ekologického problému přinese miliarda do kraje i nová pracovní místa.

Další likvidaci lagun bude navíc předcházet nové výběrové řízení. Pracovat se tak na nich začne nejdříve za dva roky.