Umělci zvou do ateliérů. Začíná den otevřených dveří pro milovníky umění

Jižní Morava - Přes padesát výtvarných umělců zpřístupní tento víkend své ateliéry. Lidé se tak podívají pod ruce sochařům, malířům, restaurátorům nebo fotografům. Mohou se osobně setkat s oblíbeným výtvarníkem, či asistovat vzniku uměleckého díla.

Třetí ročník akce s názvem Dny otevřených ateliérů pořádá Jihomoravský kraj ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Hodoníně. V sobotu i neděli mezi 10. a 17. hodinou zpřístupní umělci napříč obory své „laboratoře“, aby lidem ukázali, že umění není tajemná a nepřístupná věda. Jen v Brně se k akci připojí na deset umělců či institucí. Nejvíce ateliérů pak nabídne Hodonínsko.

Už dnes se zájemci o výtvarné umění mohou vypravit do brněnského ateliéru malířky Lenky Pilařové nebo sochaře Jana Eduarda Španihela. Své snímky z Indie zase představí fotografky Pavla Vyskočilová a Anna Pecková. Milovníci grafiky či ilustrací určitě využijí možnost poznat práci Jana Spěváčka. Pečlivost a náročnost své profese představí například restaurátorka Olga Piper Taušová, která působí v komplexu Vlněna.

Nejenom brněnští výtvarníci a umělci otevřou brány svých tvůrčích dílen. Ateliéry se otvírají po celé jižní Moravě. Performer a výrobce vitráží Laco Garaj zve návštěvníky do svého ateliéru v Klentnici u Mikulova. Sítotisková dílna Lubora Drgáče představí svou práci zase v Mutěnicích. Milovníci keramiky mohou zamířit do dílny Dagmar Wallerové v Moravanech. A v neposlední řadě své dílo představí i František Pavlica z Hroznové Lhoty, který se věnuje litografii.