Dýňobraní: Oranžová zelenina je symbolem podzimu

Slavkov/Brno - Podzimní oranžová zelenina má mnoho využití. Dýně se dají vařit, péct, dusit, vydlabávat a jí se také dýňová semínka. Šestý ročník Zámeckého dýňobraní ve Slavkově to moc dobře ví. Každý rok na něj míří tři stovky příznivců dýní a tykví. Napříč jižní Moravou si v těchto dnech milovníci dýní přicházejí na své. Ať už jim dýně chutnají, nebo si jimi rádi vyzdobí interiér.

Slavkovské dýňobraní představilo dýně malované, vydlabávané i vyřezávané. Ty nejkrásnější pak ozdobily podzemní prostory tamního zámku. Labužníci zase okusili dýňové speciality. „Před pěti lety nebyly na trhu dýně k sehnání, i proto jsem je sama začala pěstovat. Teď už je na trhu asi osm druhů dýní,“ zavzpomínala na své začátky pěstitelka Sára Čermáková Urbanová.

Rostoucí zájem o oranžovou zeleninu je pro pěstitele výzvou. „Dříve byly dýně pouze obyčejného tvaru a postupem času se vypěstovaly takové zvláštní tvary,“ řekla prodejkyně Jitka Burianová.

Ideální dýní do kuchyně je bezesporu hokaido. Lze ji péct, vařit i dusit. „Nemusí se loupat a dá se použít vlastně celá,“ popsal hlavní výhody dýně šéfkuchař Karel Novák. Podle kuchařů je zájem o dýňová menu i trendovou záležitostí, protože restaurace dávají přednost čerstvým surovinám. „My ji máme zastoupenou ve všech jídlech. Děláme z ní i domácí limonádu. Také dýňový olej máme,“ pochlubil se majitel jednoho z brněnských podniků Aleš Křístek.

Dýně je totiž nejen dobře využitelná, ale také zdravá. „Obsahuje hodně železa a hodně minerálních látek,“ podotkl Novák. Dýně se navíc snadno pěstují, neobsahují alergeny a vydrží i delší skladování. Dýňové slavnosti proto obce i restaurace plánují postupně až do konce listopadu.

Dýně na kroměřížském veletrhu
Zdroj: ČTK
Autor: Němec Zdeněk

Slavnost s více než stovkou dýní, dýňovými jídly a programem pro děti včera připravila také Otevřená zahrada v centru Brna. Zahrada provozovaná Nadací Partnerství se otevřela v dubnu a letos má za sebou první sezonu provozu. Dýňová slavnost byla poslední akcí letošního roku, na konci října se prostor na zimu uzavře.

Organizátoři na dýňovou slavnost připravili více než stovku dýní. Lidé si je mohli vyřezat a také ochutnat dýňové speciality. „Snažili jsme se vymyslet netradiční dýňová jídla, například guláš, dýňové špízy a další,“ uvedla mluvčí Monika Urbášková. Zahrada leží v Údolní ulici ve svahu pod Špilberkem, tedy v úplném centru města. Podle jejích pracovníků tak tvoří oázu klidu, kam si lidé mohou přijít odpočinout. Zahrada bude znovu otevřená od dubna příštího roku.