Nadace, které patří rodný dům zakladatele genetiky, čelí exekuci

Vražné – Nadační fond, kterému patří rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela ve Vražném-Hynčicích na Novojičínsku, čelí exekuci. Soud o ní rozhodl kvůli dluhu sedmdesát tři tisíc korun.

Zdroj: http://www.freedland.cz/ Autor: Medvěd

Exekuci nařídil Okresní soud v Novém Jičíně už loni v červenci. „Exekuce nejprve probíhá na bankovním účtu,“ informovala mluvčí Exekutorské komory České republiky Patra Báčová. Připustila, že ve vztahu k Mendlovu rodnému domu by mohly nastat komplikace, protože dlužník podle ní s exekutorským úřadem nekomunikuje a nejeví ani snahu o zaplacení dluhu například formou splátek.

Fond nekomunikuje ani s médii. Alespoň starosta Vražného Vladimír Nippert, který je předsedou správní rady, se odmítl k situaci vyjadřovat. „Tohle není obecní záležitost, ale soukromý problém,“ tvrdil Novojičínskému deníku. A další člen správní rady fondu Pavel Wessely prohlásil, že netuší, o co jde. „Jenom zírám a čekám, co se bude dít. Rozhodně si myslím, že to je vhodná chvíle, aby předseda svolal správní radu a dozorčí radu,“ řekl Wessely. Podobně překvapený byl další člen správní rady Zdeněk Mateiciuc.

Venkovská usedlost z 18. století, v níž se Mendel v roce 1822 narodil, je od roku 2007 zrekonstruovaná a přístupná veřejnosti. Návštěvníkům nabízí expozici věnovanou životu tohoto významného rodáka, který byl později opatem augustiánského kláštera ve Starém Brně. V usedlosti, jejíž přestavba stála přes třicet milionů korun, se dá také ubytovat, konají se v ní svatby a oslavy. Zároveň je turistickým centrem venkovského regionu Moravské Kravařsko.