Kvůli úrazu ovládá svůj počítač jen hlasem, přesto si našel práci

Brno - Ovládají počítač bez klávesnice nebo myši - hendikepovaní lidé, kteří kvůli vážným zdravotním problémům nemohou používat ruce, nebo nemají dostatečně jemnou motoriku, se díky kurzům Hlas je šance vrátili do života. Jedním z nich je i Miroslav Klimeš, kterého na lůžko upoutal silvestrovský úraz před šesti lety.

„K úrazu jsem přišel skokem do bazénu. Mám přerušenou míchu a od prsou dolů necítím vůbec nic. Nemůžu používat ani ruce,“ popsal své problémy Miroslav Klimeš z brněnských Žabovřesk. Pro svou novou práci už potřebuje jen silný a zřetelný hlas. Speciální počítačový software jeho diktování převede do písemné podoby. Notebook tak ovládá jen hlasem a malíčkem.

„Díky kurzu jsem dostal i práci. Dělám pro webové stránky, které se věnují hendikepovaným. Vkládám inzeráty čtyři hodiny denně,“ uvedl absolvent speciálního kurzu, který lidem s podobným postižením pomáhá najít uplatnění. Tento přivýdělek mu pomáhá i psychicky. Nemá pak pocit, že by byl pro svou rodinu zátěží. „Díky této práci mohu více podporovat rodinu, máme dvě děti,“ vysvětlil Klimeš.

Nový počítač se speciálním programem mu umožňuje psát maily, telefonovat s přáteli nebo prohlížet internet. Diktovat může po písmenech, slovech nebo i plynule. Hendikepovaní mohou díky tomu pracovat jako doplňovači webových portálů, přepisovatelé nebo coby správci sociálních sítí.

Z osmadvaceti lidí, kteří kurzy navštěvovali, jich jedenáct našlo práci. Dnes se v Brně absolventi končícího projektu sešli, aby zavzpomínali na společné hodiny. „Začátky byly těžší, ale pak už to celkem šlo. Usnadnilo mi to komunikaci a víc mě to spojilo s lidmi,“ ohodnotila své zkušenosti Tereza Janáčková. Souhlasí s ní i Daniela Rázková, které kurz umožnil jednodušší studium školy pro zrakově postižené.

Lektor hendikepovaným nejprve představil práci se speciálním softwarem, který dokáže hlas převést do písemného záznamu. Potom je rekvalifikoval pro potřeby budoucí práce.

Kurzy Hlas je šance hendikepovaným umožnily zapůjčit speciálně upravený počítač i domů. Část výuky se tak přesunula do domácího prostředí. Odborníci také klientům poradili, jak dosáhnout na dotace od státu, aby si podobný přístroj mohli pořídit i sami. Sociálně prospěšnou akci uspořádalo občanské sdružení Polovina nebe, které dostalo dotace z evropských sociálních fondů.