AVÍZO: Podzimní program pro rodiny s dětmi na zámku v Mníšku pod Brdy

Od soboty 26. září je na zámku Mníšku pod Brdy připraven kontinuální prázdninový program pro rodiny s dětmi až do neděle 3. listopadu. Otevřeno je i o státním svátku, v pondělí 28. října.

Rodiče s dětmi se můžou bavit na Skřítkovských prohlídkách, Cestě za pohádkou, na prohlídce S Andělem nebo v Kouzelném sklepení.

Zámečtí skřítkové - Mníšek pod Brdy
Zdroj: ČT24
Autor: Marie Charvátová

„Cesta za pohádkou se mým dětem moc líbí. Jsme tu už podruhé. Moc oblíbená je kouzelná Květinová paní, která se dětem věnuje.“ Tak zní jeden z pochvalných zápisů v návštěvní knize a není osamocen.

„V knize je mnoho malůvek a krátkých vzkazů od dětí, kterým se v zámeckých komnatách líbilo,“ vysvětluje zástupkyně kastelánky Ivana Černá, která dodává: „Nejoblíbenější je prohlídka věnovaná českým pohádkám a kouzelné sklepení. Teď lákáme naše malé návštěvníky k nové návštěvě za zámeckými skřítky, která je plná zajímavého vyprávění.“

V sobotu 26. října se na Mníšek opět po měsíci vrací zámecký anděl, aby přivítal děti na Podvečerních prohlídkách. Čeká téměř na začátku, aby promluvil ze zámecké kaple. Nabádá děti, aby byly hodné, a ty, které ho pozorně vyslechnou, povýší do šlechtického stavu. Z chlapců se stanou stateční rytíři a z dívek sličné princezny ze zámku Mníšku. Na prohlídce potkáte také Bílou paní a navíc se seznámíte se zámeckými skřítky.

Zámecké skřítky můžete také navštívit od neděle 27. října až do středy 30. října, a to včetně pondělí, protože na tento den připadá státní svátek. Naši skřítkové zvou rodiny s dětmi na prohlídky zvané Putování za zámeckými skřítky. Kromě Diblíka Zádveřníka potkáte další hodné i škodolibé tvory. Třeba Kredencovníka, Šotka, trpaslici Parádnici, Plivníka Krbovníka. Víte, jak poznáte, že máte doma Plivníka? Nemůžete najít druhou ponožku, kostičku od Lega nebo před chvílí odložený ovladač na televizi? Tak za to může právě Plivník. Poradíme vám, jak si ho předcházet, aby vás doma moc nezlobil! 

I v dalších dnech, od čtvrtka 31. října až do neděle 3. listopadu, se na zámku budou konat prohlídky pro děti, tentokrát nazvané Cesta za pohádkou. Skřítci už se vrátili do svých doupat a v zámeckých komnatách je vystřídaly známé české pohádky. Ty se ale dětem ukryly a my je musíme společně vypátrat! Z dětí se tak stanou detektivové, kteří budou v každé místnosti hledat indicie. To jsou předměty, které nám tu pohádky zanechaly jako nápovědu. Kam patří ošatka s čočkou, voňavé buchty, kouzelná dýmka nebo otrávené jablko? Kdo všechny pohádky objeví, toho čeká odměna!

Zveme vás také do Kouzelného sklepení zámku. Kdo se nebojí tajemného točitého schodiště ani knihy hříchů hlídané sklepním pavoukem, toho čeká vstup do pohádkové říše. Princezna Růžička s tatínkem králem k nám jezdila na plesy. Čertík Brdík sebral zámku jednu věž a kamarádil se s ježibabou na koštěti. Vodník Žabák bydlí v rybníku pod zámkem a nastěhovala se k němu i Jezerní víla. Také potkáte prince, anděla, indickou tanečnici a sestry víly, které tančily na paloučku u zámku. Ti všichni mají spojitost s historií zámku a jeho okolím a moc se na děti těší.

Program pro rodiny s dětmi: 

SOBOTA 26. října – Podvečerní prohlídky

NEDĚLE 27. října – Putování za zámeckými skřítky

PONDĚLÍ 28. října – Putování za zámeckými skřítky

ÚTERÝ 29. října – Putování za zámeckými skřítky

STŘEDA 30. října – Putování za zámeckými skřítky

ČTVRTEK 31. října – Cesta za pohádkou

PÁTEK 1. listopadu – Cesta za pohádkou

SOBOTA 2. listopadu – Cesta za pohádkou

NEDĚLE 3. listopadu – Cesta za pohádkou

/*json*/{"map":{"lat":49.921609213316,"lng":14.257507324219,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.872070099705,"lng":14.265060424805,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Marie Charvátová, Mníšek pod Brdy