Na Olomoucku padaly teplotní rekordy

Jeseník – 24 let starý teplotní rekord padl v Jeseníku. Meteorologové tam odpoledne naměřili 20 stupňů, dosavadní rekord byl o tři desetiny stupně nižší. Teploty se kolem 20 stupňů pohybovaly i v ostatních částech kraje, rekordy tam však nepokořily.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/ Autor: imago stock&people

Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové v Bělotíně na Přerovsku, kde bylo 21 stupňů. Na rekord to však nestačilo. „Dosavadní rekord z roku 1989 činil 22,1 stupně,“ uvádí meteoroložka Eva Richteríková z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. V krajském městě Olomouci naměřili odborníci 19,2 stupně a v Přerově 20,3 stupně. Tam zůstal nepokořen dosavadní rekord z roku 1959, kdy se teploměr vyšplhal na 21,8 stupně.

Podzim

Zdroj: ČTK/imago stock&people/
Autor: imago stock&people

V sobotu zase padaly rekordy na severu Olomouckého kraje. V závětří hor bylo podle meterologů tepleji kvůli takzvanému fénovému proudění vzduchu. „V Javorníku na Jesenicku bylo v sobotu 23,2 stupně, dosavadní rekord byl přitom z roku 1989 a činil 21 stupňů. Rekord jsme pro tento den zaznamenali také v Jeseníku, kde bylo 21,3 stupně,“ upřesňuje Eva Richteríková a dodává, že behěm tohoto týdne by se už mělo ochladit.