Kvůli práci v zahraničí je muž z Přerova bez podpory v nezaměstnanosti

Přerov – Půl roku bez práce a zároveň bez podpory musel vydržet Tomáš z Přerova, který předtím legálně pracoval v zahraničí. Kvůli tomu, že švýcarské úřady dosud nebyly schopné dodat těm českým jedno potvrzení, nemohou mu úředníci vyplatit podporu. Podle pracovníků úřadu práce se s tím ale nedá nic dělat, na vině je evropská směrnice.

Od dubna do listopadu loňského roku pracoval pan Tomáš jako kuchař na lodi ve Francii. Všechny potřebné dokumenty mu zajišťovalo Švýcarsko. Po návratu domů neměl práci a šel se proto zaregistrovat na úřad práce. Přinesl všechna potvrzení i smlouvy a chtěl si zažádat o podporu. Ovšem doklad o tom, jak dlouho pracoval a jaký pobíral příjem, stále chyběl. „Tyto dokumenty musí dodat ten stát, respektive ty úřady práce státu, ve kterém pracoval,“ vysvětluje mluvčí Úřadu práce Přerov Kateřina Beránková.

Tomáš se snažil Švýcary urgovat sám, poté poprosil o pomoc úředníky. Ani to ale zatím nepomohlo. Na přerovský úřad práce přišel Tomáš poprvé loni v prosinci. Už téměř rok slyší od úředníků pořád stejnou větu, že mu prozatím nemohou podporu vyplatit. „Stává se, že úřady druhé strany nereagují tak promptně, jak by měly,“ uvádí Kateřina Beránková.

V těžké situaci Tomášovi pomohla rodina a známí. V létě si nakonec místo v Přerově našel, ale podporu za dobu, kterou strávil doma, nemá doposud. „Nevím, co bych dělal, kdybych se dostal do nějaké finanční tísně. Cítil jsem zoufalství, nevěděl jsem, na koho obrátit,“ říká Tomáš. O peníze ale nepřijde. Až Švýcaři potvrzení pošlou, úřad mu peníze vyplatí zpětně. Může to ovšem trvat i dalšího půl roku.

Tomáš není výjimečný případ. Lidí, kteří pracovali v zahraničí a kvůli jednomu chybějícímu dokumentu nedosáhnou na podporu, je mnoho. „Úřad práce bohužel tuto situaci nemůže ovlivnit, protože se celý proces řídí evropskou směrnicí,“ dodává mluvčí Kateřina Beránková.

Tomáše celá situace zaráží o to více, že ve Švýcarsku kromě daní poctivě odváděl v přepočtu zhruba tisíc korun měsíčně coby pojistku v nezaměstnanosti.