Noc venku v Ostravě: Lidé vyjádřili solidaritu s bezdomovci

Ostrava - Lidé se připojili k akci Noc venku, která se ze čtvrtku na pátek konala podruhé v Ostravě a nově i v dalších městech Česka. Výzvou k solidaritě s lidmi bez domova a potravinovou sbírkou chtějí organizátoři upozornit na rostoucí počet chudých lidí bez přístřeší, odtržených od většiny společnosti. Kdokoliv se mohl připojit a zkusit přečkat noc na ulici jako bezdomovec.

Noc venku – Sleep out – má velkou tradici v Anglii. První skupinky lidí, které si vyzkoušely spát venku, i když měly domov a postel, se tam objevily v sedmdesátých letech. A dodnes je tento způsob podpory bezdomovců velmi populární. Například loni se londýnské bezdomovecké noci zúčastnila i manželka vnuka anglické královny Kate Middleton.

Ostravskou verzi loni poprvé zorganizovali lidé kolem Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity, většinou absolventi, aktivní sociální pracovníci či dobrovolníci.

„Druhý ročník se nese ve znamení expanze do dalších měst - Brna, Břeclavi, Olomouce, Prahy, Bratislavy, Chomutova, Trutnova a Opavy,“ informují organizátoři, kteří se v Anglii inspirovali. „Akci Sleep out jsem se zúčastnila jednou v Oxfordu. Řekla jsem si, že by bylo dobré přenést ji k nám,“ uvedla Eliška Lindovská z realizačního týmu.

Vstupenkou na Noc venku je jídlo v hodnotě minimálně padesát korun. Akce začala dnes v šest večer a končí zítra v sedm hodin ráno. Program, který lidem zpříjemní první část noci, bude v jedné z nejstarších a nejkrásnějších budov Ostravy – v kostele svatého Václava. „Spát se ale bude venku před kostelem,“ upozorňují organizátoři.

Povinná je pouze vstupenka – například instantní polévky, cukr nebo čaj. Lidé se mohou na akci zdržet jakkoli dlouho – až do rána, nebo třeba jen hodinu. Program si připravili i klienti sociálních služeb. Zahrají divadlo, které se přímo vztahuje k tématu. Vydavatelé revue Protimluv slíbili autorské čtení, během večera zahraje několik kapel – Traband, Mamalör a Empty Pipen.

Organizátoři doporučují lidem, kteří se chtějí k akci připojit, aby si vzali teplé oblečení, spacáky, karimatky, případně kartóny. „Povrch kolem kostela je z oblázků, proto je dobré mít pod sebou několik vrstev,“ radí realizační tým.

Redaktorka České televize Marta Pilařová bude na akci natáčet, podrobnosti přinese v zítřejší reportáži.