Buranteatr uvedl hru o muži, který jako jediný přežil vražedný útok

Brno - Brněnský Buranteatr v sobotu večer uvedl jako svou první premiéru sezóny hru Neila LaButea Pravé poledne. Jejím hrdinou je muž, který jako jediný přežije vražedný útok v kancelářích firmy a stane se kazatelem. Hru amerického dramatika převedl na české jeviště režisér Michal Zetel teprve jako druhý v tuzemsku.

Už se rozloučil se životem. Už jen čekal, že zazní výstřel, když vtom k němu promluvil Bůh a zachránil mu život. John Smith jako jediný přežil šílený útok střelce, při kterém zahynulo 37 jeho kolegů.

„Je to takový grázl, který lidi kolem sebe jenom využívá. A najednou se z toho člověka začne stávat někdo jiný. Samozřejmě se s tím pere, občas se mu to nedaří. Někdo mu věří, někdo mu nevěří, že to byl boží hlas,“ řekl představitel hlavní role Pavel Hromádka.

Z obyčejného úředníka Johna Smithe se stane mediální hvězda, ale i terč podezírání a posměchu. Zázrak, který prožil, musí obhajovat před manželkou i diváky v televizní talk show. „Úplně vidím, úplně cejtím, jak na mě vaši diváci civí, nevěřícně civí a oprávněně si říkaj, cože, tohohle, proč by si měl bůh vybrat zrovna takovýho hňupa?“ zazní při tom na jevišti.

Hra pro náročného diváka

Hra Pravé poledne je zejména koncertem jednoho herce. Brněnský Buranteatr nechal vyniknout Pavla Hromádku v minimalistických kulisách – se stolem, židlí a stovkou žárovek nad hlavou.

Hru Pravé poledne zasadil Buranteatr do minimalistických kulis
Zdroj: ČT Brno

„Ten inscenační tvar je poměrně hodně formálně komplikovaný. Je to hodně o textu a je to hodně anglosaský styl divadla, který u nás není úplně běžný, a není to úplně legrace, takže je to spíš pro náročnějšího diváka, který má chuť se trochu zamyslet,“ uvedl režisér hry Michal Zetel.

Tragikomedie Pravé poledne měla českou premiéru v Českých Budějovicích letos v březnu, necelé tři roky po prvním broadwayském uvedení. V New Yorku hrál hrdinu Pravého poledne David Duchovny, proslavený seriálem Akta X.