Ostravská galerie chystá unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty

Ostrava – Galerie výtvarného umění Ostrava chystá na letošní podzim unikátní výstavu děl Bohumila Kubišty a některých dalších autorů jako Emil Filla či Jan Zrzavý. „Hodnota vystavených děl podle odhadů přesáhne miliardu korun,“ řekla mluvčí galerie Kateřina Naarová.

Výstava s názvem Zářivý krystal /Bohumil Kubišta a české umění/ 1905-2013, nabídne návštěvníkům díla Kubišty i řady dalších malířů, kteří se jeho tvorbou inspirovali a nechali ovlivnit. „Výstava jistě bude vrcholem výstavního roku 2014 v Moravskoslezském kraji i celé České republice," uvedla Naarová.

Návštěvníci si na otevření ještě chvíli počkají, v ostravském Domě umění bude tento výstavní projekt zahájen až 2. října. „Chceme důkladně zmapovat život, dílo a dějinný kontext tvorby slavného malíře. Ale i to, jak se jeho odkaz zrcadlí v dílech současníků a pokračovatelů," dodala Naarová.

Bohumil Kubišta: Vlak v horách
Zdroj: Moravská galerie v Brně

Vedle Kubištových pláten nabídne výstava díla dalších autorů zvučných jmen, jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Celkem výstava představí kolem 50 autorů.

Zátiší s klarinetem a košíkem s ovocem (1948) - jeden z ukradených obrazů Emila Filly ze zámku v Peruci
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Díky archivním výzkumům odhalí výstava a doprovodná výpravná publikace i dosud neznámé peripetie dobrodružného života Bohumila Kubišty, který zemřel na španělskou chřipku krátce poté, co přežil první světovou válku v roli důstojníka dělostřelectva.

Bohumil Kubišta / Zátiší s nálevkou (1910)
Zdroj: ČT24

Galerie touto výstavou naváže na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost desetitisíců návštěvníků. „Umělecká hodnota vystavených děl bude nevyčíslitelná, teoretická vysoce překračuje částku jedné miliardy korun," uvedl ředitel krajské galerie Jiří Jůza.

Na přípravě projektu se podílelo několik desítek kulturních organizací, a to jak českých, tak zahraničních. Hlavním kurátorem a autorem koncepce je známý český historik umění Karel Srp. Zářivý krystal bude v Ostravě k vidění do ledna příštího roku.