Bába se trápí. Limit na mistrovství světa nesplnil ani na Brněnské laťce

Brno – 230 centimetrů – takový je strašák Jaroslava Báby v posledních týdnech, limit na halové mistrovství světa neskočil český rekordman ani v Brně. Devatenáctý ročník tradičního výškařského závodu ovládl výkonem 226 centimetrů Ital Marco Fassinotti. Domácímu publiku udělala radost patnáctiletá Michaela Hrubá, brněnská závodnice pokořila 180 centimetrů a mezi ženami vystoupala na nejvyšší stupínek.

Český reprezentant se v letošní halové sezóně zatím trápí, na výškařském mítinku v Hustopečích nezvládl překonat 225 centimetrů a skončil dvanáctý. „Mám energii na to, abych skákal přes 230 centimetrů, ale nemůžu ji prodat. Stále se hledám a doufám, že se najdu,“ řekl český výškař.

Svou pozornost tak Jaroslav Bába upínal k dalšímu závodu, ani Brněnská laťka ale devětadvacetiletému atletovi štěstí nepřinesla. V devítičlenném startovním poli sice Bába skončil na druhém místě, ale 222 centimetrů se kvalifikačnímu limitu na halové mistrovství světa zdaleka nepřibližuje. „V tom skoku se nemůžu trefit na odrazu, z krátkého rozběhu skáču lépe než z dlouhého. Ale na to se nemůžu vymlouvat, musím se s tím poprat a limit co nejdříve skočit,“ neztrácel naději Bába.

Aby se bronzový medailista z olympijských her v Athénách do polských Sopot podíval, musí překonat laťku, která bude ještě o osm centimetrů výše, šanci bude mít ještě na republikovém šampionátu v pražské Stromovce.

Kvůli zranění chyběl v modřickém nákupním centru Olympia bahamský atlet Trevor Barry, který Brněnskou laťku v roce 2011 výkonem 230 centimetrů vyhrál. Bronzového medailistu z mistrovství světa 2011 zastoupil Marco Fassinotti, italský reprezentant jako jediný závodník pokořil 226 centimetrů a mohl se radovat z vítězství. „Se startovní listinou jsem spokojený, je to především o financích, kterých v letošní sezóně nebyl dostatek. Takže jsem měl radost, že se tu představil Jaroslav Bába i Ital Fassinotti, který už skočil i 233 centimetrů, což je čtvrtý nejlepší výkon světových tabulek,“ vysvětlil ředitel závodu Ctibor Nezdařil.

Na Brněnské laťce nechyběla ani jedna z největších nadějí české atletiky. Michaela Hrubá vloni na olympiádě mládeže v Utrechtu vybojovala ve výškařském sektoru stříbrnou medaili a svoji formu potvrdila i na domácím závodě. „Já beru všechny závody na stejné úrovni, takže jestli jde o mezinárodní mítink, nebo mistrovství republiky, to je jedno,“ popsala domácí atletka.

Reprezentantka JAC Brno dokázala skočit 180 centimetrů a poprvé tak Brněnskou laťku opanovala. „Se svým výkonem jsem spokojená. Je tady tvrdý podklad, což pak ztěžuje odraz, takže skočit 180 centimetrů je slušné,“ hodnotila vítězka mezinárodního halového závodu, kterou v letošní sezóně čeká ještě mistrovství světa a mládežnická olympiáda. „Míša skáče stabilně přes 180 centimetrů, věřím, že překvapí i na republikovém šampionátu, v patnácti letech by se mohla letos stát nejmladší vítězkou v historii,“ netajil se ambicemi trenér Ctibor Nezdařil.

Výsledky halového výškařského závodu Brněnská laťka:
Muži: 1. Fassionotti (It.) 226, 2. Bába (ČR) 222, 3. Bednarek (Pol.) 218.
Ženy: 1. Hrubá, 2. Nová obě 180, 3. Silnicová (všechny ČR) 177.