Zlín hostí videomappingový workshop

Zlín -  Videoprojekce třeba na fasádu konkrétní budovy, šitá přesně na míru. I tak by se dal definovat tzv. videomapping. Příznivců nového druhu vizuálního umění i u nás přibývá. Krajská galerie výtvarných umění ve Zlíně pro ně připravila třídenní workshop.

Strohá funkcionalistická budova posetá rozkvetlými květinami nebo rozvlněná jako vodní hladina? Tvůrci takových iluzí teď ve Zlíně předávali své zkušenosti patnácti účastníkům workshopu. Tým nejpokročilejších účastníků rozzářil a roztančil fasádu nového sídla krajské galerie v baťovském průmyslovém areálu. Budova nabízí plochu 60 krát 10 metrů, z protějších oken na ni mířilo 5 vzájemně propojených projektorů.

„Je to unikátní v tom, že se jedná o stálou videomappingovou plochu. Většinou totiž videomappingy bývají pouze jednorázové, popřípadě dojde k nějakým opakováním. Nicméně stálá plocha v takovémto rozměru v České republice nikde jinde není. A troufám si říct, že je to unikát i v evropském kontextu,“ uvedl spolupořadatel workshopu Dušan Sviečka.

Videomapping je směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty, např. fasády domů nebo interiéry budov. Pro přípravu kvalitní projekce je nutná předchozí znalost scény, často jsou vytvářeny 3D modely prostoru budovy nebo fasády domu, aby bylo docíleno dokonalého splynutí světelného divadla se scénou. Výsledek poté připomíná sekvence filmu, ve kterém se reálná kulisa prolíná s virtuálním dějem, např. z fasády domu se vynořují jednotlivé cihly, z oken se vyklánějí lidé a vylétají předměty, ze střechy stéká vodopád, atd.

Obecně hlavním smyslem videomappingu jsou projekce, které spolupracují s vybraným objektem a usilují o rozbití vnímání perspektivy u diváka. Pomocí projektorů lze zakřivit a zdůraznit jakýkoliv tvar, linii nebo prostor. Všechno se stává iluzí.

Zdroj: Wikipedie