První med by měl být letos brzy

Ivančice (Brněnsko) - Minimálně o dva týdny dřív letos vyletěly včely z úlů. Může za to nezvykle teplé jarní počasí. Podle včelařů i meteorologů by se už zima vrátit neměla. První med tak letos zřejmě ochutnáme dřív, než obvykle.

Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: imago stock&people

„Pokud počasí dovolí, tak kolem 15. až 20. května by mohl být první med, především z ovocných stromů, trochu z břízy a taky řepkový,“ potvrdil včelař Jiří Vítamvás z Ivančic. Včelaři už po zimě díky teplému počasí začínají kontrolovat včelstva a pomalu se chystat na první stáčení medu.

„Včelaři budou stáčet podle toho, jak příroda nadělí. Třeba tady v Ivančicích záleží na tom, jestli pokvete akát a jestli budou mít včely možnost sbírat,“ řekl včelař s tím, že v minulých letech mu výnosy medu zkazilo právě špatné počasí. „Poslední roky byly výnosy nižší, protože akát selhal: buď zmrzl, nebo sice kvetl, ale loni celé období propršelo,“ dodal včelař.

Pokud počasí vydrží, bude naopak nejspíš méně lesního medu. „Ten bývá zpravidla tehdy, když je studené a vlhké jaro,“ upřesnil Vítamvás a dodal, že podle něj by se cena medu měla pohybovat podobně jako loni. „Kolem Brna zhruba 120 korun. Ale samozřejmě záleží na výnosu,“ uzavřel včelař.