Veselí zruší smlouvu s nájemcem zámeckých budov

Veselí nad Moravou - Veselští radní dnes rozhodli, že majiteli tamního zámku, společnosti Wessels, neprodlouží nájemní smlouvu na tři přilehlé nemovitosti. Firma totiž neplatila nájemné a městu dluží téměř milion korun. Pokud ale částku doplatí a začne skutečně pracovat na rekonstrukci zámku, může v budoucnu zámecké budovy odkoupit.

Zámek Veselí nad Moravou koupila společnost Wessels v dražbě před více než deseti lety za necelý milion korun. Spolu s ním si od města pronajala tři přilehlé budovy - technické zázemí v tzv. Salajce, myslivnu a blízké zahradnictví. Poté, co se dluh za nájemné vyšplhal na 945 tisíc korun, se radní rozhodli, že smlouvu, která v červnu vyprší, už znovu neprodlouží.

Firma Wessels má ale stále šanci nemovitosti získat. Pokud do konce června zaplatí milionový dluh, a na zámku začnou slibované opravy, může společnost zažádat o odkup trojice budov.

Konkrétní sumu zatím zástupci Veselí nenavrhli, chátrající zámecký komplex je ale ve špatném stavu. Cenu by musel nejprve stanovit znalecký odhad.

Společnosti Wessels zároveň patří i zámek v Dalešicích na Třebíčsku. I ten chátrá a podle starosty se zástupci firmy v Dalešicích déle než rok neobjevili.


Dříve plánovaná rekonstrukce zámku Veselí nad Moravou stagnuje kvůli obavám o stabilitu břehu po výstavbě malé vodní elektrárny. „V roce 2009 byla dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí na přestavbu zámku. Projekt je pro nás stále důležitý, ale čekáme na vyjasnění podoby projektu připravované stavby malé vodní elektrárny v těsném sousedství zámku,“ prozradila loni na podzim jednatelka společnosti Wessels Eva Hamašová-Prvá.

Ze zámku se měl stát luxusní hotel, z nákladné rekonstrukce za 200 milionů korun ale sešlo. Dnes by podle památkářů stála podobná přestavba i 900 milionů. „Zámek hodláme přebudovat na hotelové zařízení s kapacitou cca 100 lůžek, s restauračními, konferenčními a welness službami,“ tvrdí na svých stránkách společnost Wessels. Mezitím ale budova chátrá. Poslední práce, které na zámku proběhly, byl archeologický výzkum před pěti lety.

Zámek Veselí nad Moravou

Letecký pohled na zámek ve Veselí nad MoravouKulturní památka s rozsáhlým parkem a bažantnicí byla původně vodním hradem. Základy zámku vznikly jako nutná obrana na řece Moravě proti možným útokům z Uher už ve 13. století. Přestavba na renesanční zámek se datuje o 400 let později.

Po roce 1945 se zámek s odchodem posledního šlechtického rodu Chorinských dostal do majetku města Veselí nad Moravou. Za minulého režimu sloužil zámek jako internát pro železárny.


Prodat zámek není snadné

Zámek v Miroslavi

Zámek v MiroslaviZastupitelé Miroslavi dlouho usilovali o prodej tamního zámku. Přestože chátrající zámek dokonce našel kupce s konkrétními plány a hlavně potřebnými financemi na nezbytnou rekonstrukci, především opoziční politici prosazovali, aby si Miroslav památku ponechala. Kvůli zdlouhavému jednání, ze kterého měla vzejít konečná podoba kupní smlouvy, nakonec Zdeněk Fránek vypověděl Miroslavi dočasnou nájemní smlouvu. Obec si proto památku nechala a podařilo se jí nakonec sehnat i dotace. Letos v lednu vybrala dodavatele, který chátrající komplex opraví.

Zámek Hrušovany

Zámek Hrušovany nad JevišovkouZchátralý empírový zámek v Hrušovanech na Znojemsku měla čekat lepší budoucnost. To když ho koupila společnost Orguloso, která chtěla v bývalém zámku otevřít domov pro seniory. Firma nejen že nezačala své plány uskutečňovat, ale za zámek nezaplatila ani korunu z dohodnutých dvou a půl milionu korun. Město se proto muselo obrátit na soud, který uznal, že při nesplacených závazcích patří zámek stále Hrušovanům.

Zámek Kupařovice

Zámek Kupařovice u BrnaBarokní zámeček v Kupařovicích na Brněnsku několik let marně hledal kupce. Když ho po několika neúspěšných dražbách před čtyřmi lety nakonec koupil Tomáš Novotný, mohlo se zdát, že památka bude zachráněna. Nový majitel se hned od počátku netajil tím, že chce zámek opravit, přebudovat a dál prodat. Záměr mu překazil soudní spor, který vede s bývalým majitelem zámku.