Košt domácích pálenek a koblížků ve Skalici nad Svitavou

Ve Skalici nad Svitavou v sobotu osmého března uspořádali první ročník Koštu domácích pálenek a koblížků. Domácí pálenka je od nepaměti konzumovaná při různých oslavách a lidových veslicích. Patří k neoblíbenějším nápojům v České i Slovenské republice, Bulharsku, Chorvatsku a Srbsku. K pití patří ovšem též něco dobrého k jídlu. A jaký by to byl masopust bez tradičních koblížků. Ty se společně se svátkem masopustu u nás objevují v třináctém století. Tehdejší hospodyně je pekly na tučný čtvrtek. Jednalo se o poslední čtvrtek masopustu. Maškarníci je pak roznášeli po vsi za veselého zpěvu.

Tradici ctí též ve Skalici nad Svitavou a proto v sobotu osmého března uspořádali první ročník Koštu domácích pálenek a koblížků.

Košt domácích pálenek a koblížků - Skalice nad Svitavou
Zdroj: ČT24
Autor: Pavel Polák

Více Eva Janošková: „Všechny vzorky byly přelity do jednotných lahví označených jen čísly, aby test byl zcela anonymní. Za velmi příjemné atmosféry (zejména pro mužskou část zúčastněných) bodováním vybrali vítěze. Stejný postup byl zvolen i u koblížků vystavených na talířcích označených též jen číslicemi.“

A jak to celé dopadlo? „Laická porota“ složená z místních vybrala jako nejlepší alkoholický mok pálenku od Milana Řeřuchy. Nejchutnější koblížky přihlásila do soutěže Jiřina Stryová.

Podle slov Evy Janoškové se všichni těší na příští ročník – tedy hlavně chlapi :-)

Text: Luboš Sušil; Snímky: Pavel Polák - Skalice nad Svitavou