Klavír je mezi dětmi v módě. Prodejny i půjčovny mají na zájemce pořadník

Brno - Zájem o hru na klavír i o samotné nástroje roste. K pianům totiž usedají děti z populačně silných ročníků. Ceny nástrojů jsou ovšem vysoké - i ty starší stojí desítky tisíc korun. Řešením může být třeba specializovaná půjčovna.

Zpívání, angličtina, tenis, koně, ale i klavír. Sedmiletá Aneta Mazurová toho zvládá hodně. Zatímco její vrstevníci pořád přemýšlejí, jestli právě piano bude hrát v jejich životě prim, ona už má jasno. „Až bude velká, chtěla bych hrát na klavír v divadle,“ prozradila dívenka.

Dětí, které chtějí hrát na nějaký hudební nástroj, přitom podle učitelů hudby přibývá. Vedle toho ale stejně jako Aneta zvládají i řadu dalších kroužků. „Rodiče se teď mnohem víc snaží děti všestranně vzdělávat. Myslím si, že jim chtějí dát možnost zjistit, co je nejvíce baví,“ řekla učitelka klavíru Karolína Severinová.

S hrou na klavír začínají děti u Karolíny Severinové nejčastěji v šesti letech. Učitelka je umí nadchnout nejen k písničkám z pohádek, ale i k Mozartovi. „Každé dítě si vytvoří svoji vlastní klaviaturu, na každém tónu si vymyslí buď pohádkovou postavu, nebo nějaké jméno své kamarádky,“ vysvětlila s tím, že hra pak děti baví.

Pod taktovkou Karolíny Severové se hrát učí o třetinu více dětí než vloni. Většina doma cvičí na pianinech. Oproti klávesám totiž mají lepší zvuk a taky neztrácejí na hodnotě. Zájem je hlavně o starší nástroje. „Nejvíce prodáváme nástroje po generálních opravách, kdy se mění kompletní vnitřek nástroje. Je tam příznivější cena než u nového nástroje – zhruba poloviční,“ popsal restaurátor a prodejce klavírů David Nejedlík. Zájem je ale tak velký, že hudebníci musí na vlastní nástroj čekat až půl roku.

Pro ty, kterým se zatím nechce do vlastního nástroje investovat, mohou být dobrou alternativou půjčovny. „V oběhu máme až 3 000 nástrojů. Lidé si je půjčí a postupně je vrací. My je potom dáme do pořádku a půjčujeme zase dál,“ popsala vedoucí v půjčovně klavírů Dana Keferová. I tady poptávka převyšuje nabídku, na půjčení klavírů ale zájemci čekají jen v řádu několika dnů.