Lidunka, Ludvík, Nikdáš a ti druzí

V Království tří rybníků nic nefunguje, jak má. Může za to kletba nadsmyslných bytostí a hlavně sám pan král, který všechen zmatek a zlobu svým jednáním způsobil. Dopadne to nakonec dobře, jak jinak, když jsme v pohádce. Ta, o níž je řeč, se jmenuje Bylo nebylo. Na Mělnicku a Kutnohorsku ji až do poloviny srpna natáčí režisér Jan Prušinovský. Bude to další novinka, kterou do vysílání ČT uvede Tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové.

„Zatím všechno vychází dobře“, pochvaluje si režisér Prušinovský,“ ani počasí nám zatím nijak nezkomplikovalo život. Máme za sebou polovinu natáčení a můžu potvrdit, že se určitě bude na co těšit.“ Když jsme se jej ptali na zápletku, prozradil: „Všechno je to vlastně obsaženo v kletbě, kterou vysloví Polednice, a jak to bývá, každý, kdo by ji chtěl zrušit, si její podmínky vysvětluje po svém.“

Pohádka podle scénáře Petra Kolečka se až dosud točila v úžasné krajině kolem rybníku Štampachu u Mělníka. Objevovaly se tady strašidelné bytosti - Hejkal, Vlkodlak, Polednice i Vodník. Ve skutečnosti to byli k nepoznání proměněni Pavel Liška, Marek Taclík, Zuzana Bydžovská a Pavel Nečas.

Všechny tyto pohádkové existence jsou vítanou příležitostí pro uměleckého maskéra Lukáše Krále. Spolu se svým týmem způsobuje neuvěřitelnou proměnu populárních herců a zejména v případě Marka Taclíka, který změní podobu několikrát, to bude stát za to. Lukáš Král k tomu dodává: „Není to jenom dobrá práce maskérů, která zaručuje kvalitní výsledek, významný podíl na celkovém vyznění budou mít i triky Borise Masníka. Jsme domluveni na těsné spolupráci, takže i já budu přizván do střižny a na trikové pracoviště, abychom se na definitivním vyznění společně shodli.“

Humor, vizuální efekty, nádherné prostředí, masky a kostýmy – to všechno jsou ingredience, které slibují dobrý ohlas u diváků, velkých i malých. Ale ještě něco ke správné pohádce patří. Přece hudba a písničky, ty naše tentokrát z dílny Františka Svačiny ze skupiny Vltava.

Další podrobnosti o pohádce, tvůrcích a hereckých hvězdách se dovíte na www.ceskatelevize.cz/bylonebylo.  A nejen to, na stránce budou postupně přibývat fotografie, písničky a videa.