Motocyklové soutěže enduro v Podkrkonošší

O víkendu 2. a 3. srpna 2014 proběhly v Loukově v Podkrkonoší motocyklové soutěže pod pořadatelskou taktovkou klubu Enduro Martinice. Pořadatelé zajistili v prostoru závodů veškerý servis jak pro závodníky, tak i pro diváky. Na závody se do Loukova sjelo více než 200 závodníků z celé republiky. Přestože závod nebyl vypsán jako soutěž Mistrovství České republiky, objevili se na startu i ti nejlepší.

Na osmikilometrové trati Cross Country soutěžily v sobotu dvojice po dobu dvě a půl hodiny, kdy se jezdci ve dvojici navzájem střídali, v neděli byl pak na programu závod jednotlivců s časem devadesáti minut na trati.

Po startu čekaly závodníky náročné terénní prvky, prudká stoupání v lese i prudké a náročné sjezdy. Značné množství diváků si tak přišlo opravdu na své. Jezdecké umění jednotlivých závodníků bylo vidět na každém metru závodní trati.

Motocyklové soutěže mají své kouzlo. Kromě času a celkově ujeté vzdálenosti rozhoduje také technická zručnost v extrémním terénu, při průjezdu různými terénními i umělými překážkami. A že se bylo na co dívat.

Divácky atraktivní byly také skoky. Tady už byly vidět rozdíly mezi těmi nejlepšími a ostatními závodníky.

Po uběhnutí stanoveného časového limitu už čekal cíl s tradiční šachovnicovou vlajkou. O tom, že to byla náročná trať, nebylo při pohledu na dojíždějící závodníky nejmenších pochyb.

Nejlepším z nich byl dvacetiletý závodník, český juniorský reprezentant v enduro, Jan Balaš.

Nesoutěžili však jen ti nejlepší, ale i jezdi v dalších kategoriích od hobby závodníků a veteránů až po děti v kubatuře do 65 kubických centimetrů. V budoucnu budou patřit k těm nejlepším třeba právě oni.