AVÍZO: Dny evropského dědictví v Lounech

Dny evropského dědictví se v Lounech uskuteční již v sobotu 13. září s bohatým programem. Od 10 hodin  bude například otevřen kostel Čtrnáci svatých pomocníků a Nejsvětější Trojice, oblastní muzeum, Archeologický skanzen ve Březně u Loun, sokolovna, vodárenská věž (zde je to pouze pro fyzicky zdatné návštěvníky), kostel sv. Mikuláše či Muzeum zkamenělý les.

Připravena je také prohlídka Kotěrovy kolonie s výkladem a otevřen bude i nedaleký Nový hrad v Jimlíně u Loun. Pro jeho návštěvu bude připraven  autobus, který zdarma odveze návštěvníky do Jimlína, odjezd v 10.30  a ve 13 hodin od Žatecké brány. Odjezdy z Jimlína zpět do Loun jsou ve 12,00 a v 14,30 hod. Pro zájemce o prohlídku Kotěrovy kolonie je sraz u Vackova pekařství ve 12,30 nebo v 15,00 hod., prohlídka potrvá zhruba jednu hodinu. Všude je pochopitelně vstup zdarma. 

Velice bohatý program připravilo Oblastní muzeum v Lounech. V Archeologickém skanzenu proběhnou od 11.00, 12.30, 13.30 a 15.00 hodin (návaznost na speciálně vypravovaný autobus u příležitosti EHD) komentované prohlídky objektů. Navíc budou od 10.00 do 16.00 hod. zpřístupněny běžně nepřístupné sklepní prostory v administrativní budově muzea v Pivovarské ulici č.p. 28. Zájemci, kteří si budou chtít prohlédnout nezrekonstruované části sklepních prostor (tj. jejich nejnižší úroveň), nechť si přinesou gumáky a baterku! Ve zrekonstruované části sklepních prostor proběhne od 16.00 hodin přednáška „Co se skrývá pod zemí“, kterou provede ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D. a seznámí během ní se sklepeními, chodbami, vodovody a kanalizací v lounském podzemí v průběhu historie.

Ladislav Bába, Louny