Televizní dokumenty v ostravském Minikinu

I letos navazujeme na tradici doprovodných programů ke Dnům NATO v Ostravě a zveme příznivce dokumentární tvorby na Den s dokumenty České televize. Čtvrtek 18. září bude v ostravském Minikině po celý den vyplněn projekcemi, které spojuje společné téma. Je jím zápas za lidskou svobodu a nezávislost a výročí První světové války.

V bloku dopoledních projekcí pro střední školy představíme nový cyklus Fenomén underground. Odpoledne od 17:00 hodin pozveme veřejnost a příznivce vojenské historie na předpremiéru jednoho dílu dokumentárního seriálu Raport o Velké válce. Na večer v 19:30 přichystalo Minikino promítání filmu Stevena Spielberga Válečný kůň.

Od minulého pátku začala Česká televize vysílat na programu ČT art čtyřicetidílný dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody. Ve Fenoménu Underground mapují jeho tvůrci neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti od 40. let až do současnosti. Ostravské střední a vyšší odborné školy mají možnost zúčastnit se dvou dopoledních projekcí dílu nazvaného Není Charty bez „androše“.  Pro studenty a vyučující dějepisu i české literatury bude tato příležitost přitažlivá také díky účasti hostů. Na projekci přijdou spoluautor cyklu František Čuňas Stárek a dramaturg Josef Albrecht.

Na začátku října začne ČT2 vysílat nový dvanáctidílný cyklus Raport o Velké válce. Vedle jiných pořadů je i tato série čtyřicetiminutových dokumentů připomínkou 100. výročí od vypuknutí první světové války. Díky tendenčnímu výkladu dějin jsme tento konflikt až donedávna vnímali zkresleně.  Jakkoliv v něm bojovali i naši dědové a pradědové. Až s velkým časovým odstupem si uvědomujeme všechny historické souvislosti, včetně dopadu na soukromý osud mnoha českých rodin.

Ostravští návštěvníci Minikina mají jedinečnou příležitost uvidět dřív než kdokoli jiný díl nazvaný Dva bratři proti Rakousku. Jde o příběh sourozenců, kteří se ocitli na různých bojištích. Jeden ve válce zahynul, druhý se stal členem cizinecké legie. To je základní rámec této kapitoly cyklu Raport o Velké válce. Odborný komentář k němu má historik Eduard Stehlík, režisérem je Jakub Tabery. Oba budou našimi hosty a jsou připraveni odpovídat na dotazy diváků.

Den plný zajímavých projekcí uzavře hraný film Stevena Spielberga Válečný kůň. Jako bonus jej svým návštěvníkům zajistilo Minikino. Příběh mladého muže a jeho milovaného koně, kteří procházejí vřavou bojů, ukazuje zrůdnost válčení. Mladík putuje po bojištích, aby našel svého čtyřnohého přítele a po všech útrapách jej odvedl zpátky domů. Film působí obrazovým ztvárněním i přesně namíchanou nostalgií.

Zveme na Den s dokumenty České televize ve čtvrtek 18.9. do ostravského Minikina. Všechny projekce jsou bezplatné.

www.ceskatelevize.cz/fenomenunderground

www.ceskatelevize.cz/raportovelkevalce