V Mníšku pod Brdy soutěžili o nejlepší rozpíčky Káji Maříka

V sobotu 27. září 2014 uspořádalo Město Mníšek pod Brdy již 4. ročník soutěže o „Nejlepší Kájovy rozpíčky“. Nešlo ale jen o soutěž, v prvé řadě si připomenuli místní historii, národopis a tradice. Sešlo se mnoho vynikajících rozpíčků a porota to vůbec neměla lehké. Nakonec, po mnohém ochutnávání, byla jako vítězka vyhlášena Karolína Peroutková.

O koláči, buchtě nebo zákusku či dezertu se švestkovou náplní, který se jmenuje rozpíčky a ke kterému se hrdě hlásí mníšečtí, se píše hlavně v knihách Marie Wagnerové (Felix Háj), o školákovi Kájovi Maříkovi. 
„Kájovy rozpíčky“ zmiňuje autorka oblíbené ságy celkem 17x! A jak by také ne, vždyť Kája by se po nich mohl utlouct a jeho maminka je dělala opravdu skvěle 

Například v Díle I, kapitole 32 – „Kája se hlásí“, se píše: „…To, prosím, přinesla vzácná paní z lesovny, co Zdeňa je jejich. A jakou umí “jarskou„, to byste koukal, vzácný pane vikáři! A koláčky dělají — jako nic jsou, ale jen se rozpliznou. Naše maminka zas dělá rozpíčky. Vaše maminka je taky umí? Jestli ne, já bych se třeba zeptal, jak je naše maminka dělá. Naše maminka peče rozpíčky, inu, jen se jazejček kroutí.“

Bylo by skvělé, pokud bychom rozpíčky vnesli do dnešního světa, abychom dali světu vědět, že na Mníšku a v celém našem regionu máme pokrm, který je spojován (téměř) výhradně s naším městečkem a regionem. Třeba, když se budeme snažit a bude se dařit, se rozpíčky stanou podobně známými, jako mají ve Štramberku uši nebo Valaši frgále. Vždyť kolik měst a kolik míst se může pochlubit tím, že právě s ním je spojen lahodný pokrm?

Po vyhodnocení mohl rozpíčky ochutnat úplně každý a zájem byl obrovský. Po rozpíčkách se jen zaprášilo. Výtěžek z jejich prodeje věnujeme na údržbu Barokního areálu Skalka. 

Miloš Navrátil, Mníšek pod Brdy