Cesta za pokladem ve Skalici nad Svitavou

V něděli 28. září 2014 se ve Skalici nad Svitavou konala vycházka především pro děti nazvaná Cesta za pokladem. Tamní obyvatelé tak oslavili Den státnosti. Vycházka zavedla děti a rodiče do část mikroregionu Svitava - např. na vrch Habří a do Chrudichrom.

Ospalé nedělní odpoledne na návsi před kostelem ve Skalici nad Svitavou. Prostranství se rozeznělo mnoha dětskými hlásky a další i s rodiči pomalu přicházely.

K hloučku nedočkavých dětí promluvila Monika Pozorská: „Dnes si zahrajeme na lovce pokladů. Mějte oči otevřené a dobře se dívejte kolem sebe. Značky jsou na zemi, šipky ukazují směr cesty. Kolečko upozorňuje na úkol a fotografie přibližuje místo, ke kterému musíme společně dojít. První úkol na vás čeká přímo zde před kostelem.“

Děti se rozprchly a hledaly díly skládačky, jež je měl zavést k dalšímu stanovišti.

Štrůdl dětí a dospělých vyrazil kolem nádraží k továrním halám, pak husím pochodem úzkou cestou kolem potoka, pod železničním mostem, loukou podél trati k místní oboře. Po cestě drobotina trhala luční květy a za vydatné pomoci dospělých skládala herbář.

Před vstupem do oplocené obory Rovná, jež je v roce 2014 obnovena po dvou stoletích, se děti seznámily s chovem daňků a muflonů, další tamní zvěří a že se mají v areálu chovat tiše.

Po cestě došlo i na boj s bandity, děti je měly pomyslně zahnat přesně mířeným házením kamenů na jejich papírové podobizny, pak lovily láhev se vzkazem z vody pomocí šikovně zamaskovaného provázku.

Strmé táhlé stoupání lesní cestou přivedlo výletníky k úkolu postavit domečky lesním skřítkům před nastávající zimou.

Z mezery mezi stromy se pomalu vynořila silueta loveckého zámečku. K němu se děti střídavě nechaly nést na vlastnoručně zhotovených nosítkách ze starého povlečení a posbíraných větví. Martin Pozorský jim vydatně pomohl a za chvíli se již celý průvod vydal cestou nahoru doprava kolem plotu k dalšímu stanovišti.

Zde se Martin Pozorský inspiroval svým působením ve Skautu a připravil dětem zajímavou ukázku odlévání zvířecích stop do sádry. Netradiční nápad, jenž se vidí jen zcela ojediněle a setkal se u dětí i dospělých s velkým zájmem.

Další cesta vedla loukou s nádherným výhledem do krajiny. Rozpoznali jsme část mikroregionu Svitava - vrch Habří, Chrudichromy, Svitávku s archeologickou lokalitou Hradisko a dle kostela jsme s jistotou určili Sebranice.

Pomalu se stmívalo, rychle do lesíka hledat poklad. A zde se projevila opět skvělá fantazie Martina Pozorského. Pytlík s bouchacími kuličkami a svítivými tyčinkami zavěsil vysoko mezi stromy. „Vytvořte skupinky po čtyřech a hledejte,“ zavelela Monika Pozorská a děti se rozprchly mezi stromy. Dlouho to netrvalo a po malé nápovědě se zadařilo. Po chvíli se jim povedlo najít i chytře zamaskovaný provázek, jímž vak spustily na zem. Radostné výskání se neslo lesíkem, do nastupujícího šera se rozzářily barevné tyčinky. Cestu k domovu po silnici do Skalice doprovázelo praskání kuliček.

Ale to ještě nikdo netušil, že na konci cesty čeká na všechny ještě jedna zasloužená odměna. Nastávající tmu prořízly plamínky a k obloze se vznesly čtyři lampióny štěstí. Nádherné divadlo umocnil rudý západ slunce.

Cesta za pokladem - Skalice nad Svitavou
Zdroj: ČT24
Autor: Luboš Sušil

Nedělní akce pro děti se vydařila, především díky Monice a Martinovi Pozorským a jejich nápadům. „Inspiraci jsme čerpali po známých, z dávných dob ze Skautu a něco málo na internetu,“ přiblížil Martin. „Příprava doma trvala asi šest hodin, v terénu dalších sedm. Nejnáročnější bylo odlévání stop ze sádry.“ „Příští rok akci uspořádáme znovu, podle ohlasu se dětem i dospělým líbila,“ dodala Monika a doplnila: „Rádi bychom přivítali děti jedenkrát za čtrnáct dní v kroužku tvoření a v polovině října uspořádáme Drakiádu.“

Luboš Sušil, Skalice nad Svitavou