Klid před volbami: Ve 12 obcích se hlasovat nebude vůbec

Slavníč - Ve dvanácti obcích v zemi zítra lidé volit nepůjdou. Nepodařilo se totiž postavit ani jednu kandidátku. Obec tak povede státní správce jmenovaný ministerstvem vnitra, což znamená rozpočtové provizorium, tedy peníze jen na nutný provoz a žádné investice. Na volby se naopak připravuje nejstarší předsedkyně volební komise v Česku, devětaosmdesátiletá Lidmila Lavičková z Veselí nad Lužnicí.

Problém s obsazením radnice měli ve Slavníči na Vysočině vlastně v celém posledním volebním období: původně zvolený starosta po roce odstoupil a ten stávající, který byl zvolen v doplňovacích volbách, už znovu kandidovat nechce. V obci se nenašlo ani pět lidí potřebných pro sestavení zastupitelstva. Ve Slavníči sice je 130 domů, ale trvale tady žije jen devětapadesát lidí, zbytek jsou chataři a chalupáři, kteří tu volit nemohou. Navíc přes polovinu místních jsou důchodci, a ti už se na kandidaturu necítí.

Podobný problém mají i Osice na Královehradecku, mezi pětistovkou místních se totiž našli jen tři, kteří by se chtěli o obec starat. Stanislav Bydžovský vedl obec čtyřiadvacet let, tentokrát si ale s předvolební kampaní lámat hlavu nemusel. Zítra předá úřad ministerskému správci. „Problém to bude, ale asi ne tak velký, včera jsme měli zastupitelstvo, kde jsme schválili rozpočet a nějaké smlouvy, tak to nějak přežijeme,“ řekl starosta.

Naopak ve Světí lidé volit přece jen budou, přestože by vlastně ani nemuseli, o výsledku je už přes měsíc rozhodnuto. Kandidátku mají jednu jedinou a na ní tolik jmen, kolik je míst v zastupitelstvu. „Ještě den před podáním kandidátek jsme měli jedno místo volné, takže to bylo napínavé až do poslední chvíle,“ řekla starostka Světí Martina Šafková.

Podobných obcí je třeba jen na Královéhradecku deset. Kandidátky bez náhradníků ale mají i rizika. Stačí, aby jeden zastupitel odstoupil, a lidé budou muset k urnám znovu. Třeba jako ve Zdobnici, kde se od roku 2010 obecní volby opakují rok co rok.

Nejstarší předsedkyně své komisi i navaří

Lidmila Lavičková ve volební komisi usedá pravidelně už od roku 1948 a vynechala jen jednou - kvůli dovolené. Sama ambice kandidovat nikdy neměla. Ve městě Lidmilu Lavičkovou každý zná. Řadu let pracovala v kultuře. Volební místnost bez ní si řada obyvatel neumí ani představit. „Sami roznášíme volební lístky, sami na volby lidi zveme,“ řekla o činnosti volební komise Lidmila Lavičková.

Video Ve dvanácti obcích se letos volit nebude
video

Ve dvanácti obcích se letos volit nebude

Volby pro ni začínají vždy o den dřív. Svou komisi si pravidelně hýčká, připravuje několik druhů pohoštění. Volební místnost bude s kolegy připravovat až zítra po obědě. Z letité praxe ví, že to stačí. Dnes jen zamířila kvůli posledním detailům na městský úřad. Volební okrsek paní Lavičkové je ve Veselí největší. Přesto očekává, že bude mít v 18 hodin sečteno a bude doma.

V Lovosicích se prověřuje možné kupčení s hlasy

Policie prověřuje možnost, že někdo kupčil s hlasy pro komunální volby v Lovosicích na Litoměřicku, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Kofrová. Nabídku na finanční odměnu údajně dostali obyvatelé ubytovny pro sociálně slabé. „Mohu potvrdit, že policie prověřuje možné ovlivnění průběhu voleb a maření přípravy voleb v Lovosicích,“ řekla Kofrová. Dodala, že policisté postupně vyslýchají svědky. Jaké strany nebo hnutí se má údajné kupčení týkat, ale neuvedla. Nabídku na finanční odměnu měli údajně dostat obyvatelé ubytovny v Nádražní ulici. Obývají ji převážně sociálně slabí.

A problémy nejsou jen tam, například starostka Karlovy Studánky Radka Chudová před několika dny vyškrtla ze seznamu voličů 26 lidí. Mezi nimi tři kandidáty do obecního zastupitelstva za Hnutí sociálně slabých, jehož předsedou a lídrem je bývalý příslušník StB Ludvík Zifčák, který v listopadu 1989 sehrál provokativní roli mrtvého studenta Šmída. Chudová tvrdí, že se do obce přihlásili účelově, aby ovlivnili výsledky voleb. Opakuje se tak situace z roku 2010, kdy se kvůli tomu musely volby zopakovat.