Chat

host

Mgr. Marek Rubricius

Muži proti rakovině

Záznam chatu ze středy 10. března 2021

Martin: „Dobrý den, jsem rok od operace rakoviny prostaty. Čekal jsem, že se po fyzické stránce jako chlap dostanu opět do formy, ale to se nedaří. Bohužel začínám propadat panice, že jsem k ničemu a ani jako chlap za nic nestojím. Hlodá ve mě pochybnost, jestli s tím dokážu takhle žít dál. Nevím, jak se s tím srovnat. S manželkou o tom mluvit nechci, je mi to nepříjemné. Můžete mi poradit, jak to mám manželce sdělit, že po této stránce se už situace asi nezlepší a zároveň jak se s tím mám smířit?“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Naprosto Vám rozumím. Bohužel, neexistuje jedna paušální rada, která funguje pro všechny situace spojené s tímto onemocněním. Zmiňujete ty nejchoulostivější prvky. Pocit méněcennosti a stud před ženou. Přesto je opravdu nutné téma se ženou otevřít. Těžko radit na dálku, kdy neznám Vaše rodiné atmosféry a osobnosti Vás a Vaší paní. Přesto, popište jí Vaše pocity. Buďte trpělivý pro volbu vhodné doby, kdy s tím začít. Často se tak děje ve zjitřených situacích, kdy pro to není vhodná doba. Lépe počkat, kdy se zvýší šance Vaší paní v empatické rovině. Jakkoliv to není jednoduché, otevřete téma. Je to potíž, ale tam, kde vztahy nejsou zatíženy dalšími sociálními disfunkcemi, by to mělo projít. Držím moc palce a budete-li chtít hlubší péči a rady, obraťte se na naší poradnu (mail). Marek Rubricius.“

Julie: „Dobrý den, příteli byla diagnostikována rakovina prostaty. Nechce o tom vůbec mluvit, ale je vidět, že ho to trápí. Kdykoli na toto téma zavedu řeč, dělá že mě neslyší a přechází to. Bojím se, že to naruší naší vzájemnou komunikaci. Můžete mi prosím poradit, jak mám v tomto případě postupovat? Děkuji“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Naprosto Vám rozumím. Bohužel, neexistuje jedna paušální rada, která funguje pro všechny situace spojené s tímto onemocněním. Těžko radit na dálku, kdy neznám Vaše rodiné atmosféry a osobnosti Vás a Vašeho muže. Přesto, vyplácí se téma otevřít. Pokuste se, jakkoliv je to náročné dostat se k tématu optikou Vašeho muže. Kouknout se na to trochu mužskýma očima (přece jen, muži jsou nesrovnatelně ješitnější a na toto téma plašší).Buďte trpělivá pro volbu vhodné doby, kdy s tím začít. Často se tak děje ve zjitřených situacích, kdy pro to není vhodná doba. Lépe počkat, klidně několik dní na otevření tématu. Muži často snáze přijímají tato témata, pokud jim žena popíše svůj stav obavy, neporozumnění... Jakkoliv to není jednoduché, otevřete téma. Je to potíž, ale tam, kde vztahy nejsou zatíženy dalšími sociálními disfunkcemi, by to mělo projít. Pokud máte zkušenost, že Vás toto téma od sebe vzdaluje, naopak, přibližte se k tomu volbou společně oblíbených témat a činností, zvýší se tím šance, že to muž lépe přijme. Držím moc palce a budete-li chtít hlubší péči a rady, obraťte se na naší poradnu (mail). Marek Rubricius.“

Radka: „Dobrý den, manžel v předloňském roce absolvoval radikální prostatektomii. Po fyzické stránce se zotavil, ale nemá zájem o sexuální život, odmítá se bavit o poradně, o případných pomůckách. Netlačím na něho, chápu ho, čekala jsem, že se jeho psychický stav časem zlepší, ale je to stále horší, nemluví nebo vybuchuje kvůli maličkostem. Máte nějakou radu, co pro něho i pro nás můžu udělat. Děkuji Radka“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Píšete o poměrně typickém problému, který je v párech s Vaší zkušeností řešený. Bohužel, neexistuje žádná paušální rada jak na to. Muži jsou v těchto okolnostech mnohem ješitnější. Kromě obavy o život je pro ně velmi těžkou zkouškou právě narušení své "samčí jedinečnosti", muž musí být nejlepší anebo raději nechce nic. Určitě pro něj možnost sexuální poradny působila jako rudý hadr na býka. Manžel je v tomto ohledu poraněný na svém sebevědomí a své nedostatky nechce vystavovat ani komunikovat. Přesto je nutné téma otevírat a hovořit o něm. Často se tak děje ve zjitřené atmosféře, po nějakém excesu anebo kdy se cítí jeden nebo druhý z páru frustrován. Zkuste téma otevřít v době, kdy je větší šance, že manžel téma přijme (nebo o něm bude v tichosti přemítat). Někdy se na takovou vhodnou dobu vyplatí čekat i týdny. Neznám osobnost Vašeho manžela, potud se špatně radí na dálku - je rozdíl, zda je introvert nebo extrovert, to vše je potřeba zohlednit. Myslím, že je nnutné, aby Váš manžel vnitřně přijal, že se to nemusí dařit, že je po razantním zákroku a že může jako muž selhat. Nesmí pociťovat výraznou frustraci, protože tím by se pak milostným aktům ještě více vyhýbal. Vyplácí se často situaci porovnávat s jiným somatickým poraněním, kdy je vhodné porovnat potíž s problémem fotbalisty se zlomenou nohou - prostě v určité fázi poranění fotbal hrát nelze, ale každý sportovec doufá, že si opět zahraje, třeba nikoliv na reprezentační úrovni, ale důležité je, že bude opět hrát fotbal. Někdy se čeká týdny, jindy roky. Myslím, ale, že pokud takový fotbalista bude mít jistotu, že není nutné vyhrát tabulku střelců, ale být platným hráčem, který si může dovolit neproměnit pokutový kop. Podobným postupem bude mít opět chuť hrát fotbal. Nezlobte se na mě za sportovní metaforu, ale mohla by být výmluvnější. Pokud byste chtěla více tuto problematiku probrat, obraťte se na naší mailovou poradnu, kde se Vám budu rád věnovat. Hodně štěstí a mnoho sil. M.R.“

Slávek: „Prodělal jsem rakovinu varlete ve 25 letech.Dodnes trpím psychicky.Nikdo mi nevysvětloval, psychologická péče byla nedostupná- prý jich je málo a jsou těžší pacienti :-( Už nevím jak dál,hledal jsem, ale všichni psychologové opravdu zavaleni klienty a nové neberou.Psychiatr napsal antidepresiva,nic víc...“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Je mi velmi líto, že jste měl v tomto ohledu nedostatečnou psychologickou podporu. Troufnu si říci, že jste byl zanedbán. O problému je skutečně nutné mluvit a pacientovi se věnovat i jinak než skalpelem a chemoterapií. Antidepresiva potíž nevyřeší, jsou jazýčkem na vahách zvládání zátěže, které se projeví například "jen" tím, že se lépe vyspíte anebo najíte při depresi. Vy nepotřebujete léčit psychiku, z Vašeho dotazu zní velmi zdravě. Vhodná je však terapie, což není nic jiného, než o problému hovořit na správné adrese. Budete-li mít zájem o další komunikaci, napište mi na naší poradnu, kde Vám rád odpovím ve větším rozsahu. Hodně sil, M.R.“

Pavel Loukota: „Jak často mám chodit na vyšetření varlat? Je mi 45 let. A mám dvě děti.“

Mgr. Marek Rubricius: „Zdravím Pavle, každé 2 měsíce vezmi varle do ruky a hledej, zda tam není něco navíc. Ideální je, pomůže-li manželka. Pokud se Ti něco nezdá, zajdi k lékaři. :) M.R.“

Martin: „Dobrý den, děkuji, že jste zodpověděl můj dotaz. Chtěl bych se jen zeptat, jakou poradnu máte na mysli? Děkuji“

Mgr. Marek Rubricius: „Zde ji naleznete a věnoval bych se Vám já. https://www.muziprotirakovine.cz/“

Pavel: „Mám pravé varle cca 2x větší než levé. Je mi 75 let.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, varlata nemusí být stejná, liší se i velikostí. Důležitější je, zda je tento rozdíl patrný poslední dobou anebo to tak je stále. Pokud dojde k nějakým výraznějším změnám, je vhodné navštívit urologa a ujistit se, že o nic nejde. Držím palce. M.R.“

Alena: „Dobrý den, manželovi je 70 let, chodí pravidelně na preventivní prohlídky prostaty a překvapilo mě, že ho paní doktorka neposílá na odběry krve /PSA/. Na jeho dotaz mu odpověděla, že podle nového nařízení prý stačí jedenkrát za 5 let. Vyšetřuje ultrazvukem. Nevíte, zda je to takhle správně ?“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, vzhledem k věku Vašeho manžela si troufnu říci, že se Vaše lékařka mýlí. Právo na preventivní vyšetření neurčuje lékař, ale míra nepohody a obav. Pokud Váš manžel bude souhlasit, zažádejte o vyšetření podle Vás. Hodně štěstí a děkuji za dotaz, M. R.“

Radek Hýbl: „Dobrý den, předem, velice si vážím vaší práce. Prosím mám dotaz, kdy bych měl podstoupit první preventivní vyšetření?“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den Radku, pokud možno, udělejte jej co nejdříve. U varlat můžete sám (nebo s pomocí manželky). Načasování vyšetření prostaty je otázkou nepohody muže, tzn., pokud má obavu (může být i neopodstatnitelná), nechť se objedná. Vyšetření varlat má význam od dospívání, vyšetření prostaty po čtyřicítce. Igor Liba“

Pavel: „Doplňuji předchozí dotaz to zvětšení pravého varlete pozoruji zhruba jeden rok.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, ještě jednou. Vůbec nic zvětšení nemusí znamenat, přesto, pokud dochází ke změnám, je lepší jít k odborníkovi, aby nám potvrdil, že jsme fit.“

SI: „Dobrý den je mi 46 let mám dvě děti. Pracovala jsem jako učitelka.Léčím se s rakovinou prsu. Již mám za sebou chemoterapii , oboustrannou mastektomii, radioterapii protonovou a nyní beru každý den jednu tabletu alozex a jednou za měsíc dostávám injekci do břicha bylo mi řečeno že budu brát léky 5 až 10 let Pokud nedojdu do svého přirozeného přechodu chci se zeptat jestli by nebylo pro mě šetrnější řešení odstranění vaječníků? Dochází k odvapneni kostí a tak 1 za půl roku mi dají zoledronat. Zatím jsem ho měla1x. DĚKUJI“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Moc si vážím Vašeho dotazu, ale nedokáži na něj odpovědět. Jde o jiný druh onemocnění. Obecně si troufnu říci, že není-li nutný radikální oparativní zákrok, vyhnul bych se mu. Zde Vás ale musím odkázat na odborníka tohoto druhu onemocnění, každopádně lékaře. Děkuji a moc Vám držím palce. M.R.“

Lucie: „Dobrý den, je mi 32 let, prodělala jsem rakovinu prsu a současně mi byla diagnostikována genetická mutace BRCA1. Nechala jsem si preventivně odstranit obě prsní žlázy. Chodím 4 krát ročně na kontroly krve i na gynekologii. Doporučil byste mi odstranění vaječníků již nyní nebo až v pozdějším věku. Mám zatím jedno dítě (syna) a uvažuji, zda "riskovat" i druhé dítě vzhledem k tomu, že bych něj mohla přenést genetickou zátěž. Moc děkuji za názor.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Předem Vás musím ujistit, že jde jen o můj osobní názor, nejsem lékař a zabývám se jiným druhem onemocnění. Každopádně, pokud není nutná radikální operace, k preventivnímu řešení bych se neodvážil. Určitě je ale vhodné prodiskutovat pro a proti s odborníkem. Moc Vám držím palce a děkuji za dotaz. M.R.“

Pavel: „Dobrý den, mám problém s erekcí. Nevím zda to má souvislost, ale byl jsem nemocný. Tři měsíce jsem měl kašel. Produktivní se žlutým hlenem. Atb. 3x a nezabraly. Testy na covid jsem neměl. Dle mudr. nebyly příznaky. Navštívil jsem urologii kam docházím. Dle mudr. se to občas stává po 40 roce. Napsal mi viagru. Tu jsem neužil. Je to již asi rok co mám tento problém. Nemám ani potřebu sexu. Libido chybí. Erekce se dostaví, ale při styku slábne a neuziji si to jako dřív. Mám stálou partnerku již mnoho let. Dříve nebyl nikdy problém a neselhal jsem. Špatně to psychicky nesu. Poraďte jak postupovat dále. Dekuji“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Bohužel, takto na dálku nedovedu zcela objektivně posoudit, ale troufnu si říci, že nemoc s Vašimi potížemi není spojená. Pochopitelně, pokud máme horečku a je nám špatně, erekce nemusí být plná a hlavně trvalá, ale to ustupuje s odezníváním akutních potíží s nemocí. Libido každého z nás opouští v jiném věku, ale potíže, které popisujete jsou typické pro řadu mužů po čtyřicítce (i dříve). Jedna varianta je konzultace se sexuologem, druhá varianta otevřenost k partnerce a oboustranná ochota vyzkoušet jiné metody, techniky. Pokud máte ve skrytu duše nějakou Vaší sexuální vášeň, zkuste jí po debatě s Vaší partnerkou (jde-li to) vyzkoušet a tím si ověříte Vaší opravdovou funkčnost. Já osobně bych viagru nedoporučoval, zvláště, poku Vám chybí na sex chuť. Co s několikahodinovou erekcí, když nechci? O situaci, kdy to jako muž těžce nesete, můžeme spolu komunikovat po mailu. Naleznete mě na https://www.muziprotirakovine.cz/. Děkuji, Marek Rubricius.“

Lucie: „Dobrý den,manželův otec má rak.prostaty. Má jít manžel preventivně na vyš. krev.testů BCA?a na koho se obrátit?děkuji Lucie“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Rakovina Vašeho tchána nepředurčuje Vašeho partnera ke stejnému osudu, nicméně riziko se o několik procent zvyšuje. Pokud je Vašemu manželovi více než 40 let, má vyšetření velký význam. Objednejte se na vyšetření k nejbližšímu urologovi. Prev. vyšetření je běžné a urologové to rozhodně nevnímají jako pacientovu hypochondrii. Držím palce, Marek R.“

Jiřina: „Dobrý den, ráda bych se zeptala.. Proč není v rámci preventivní kontroly u praktického lékaře u mužů doporučována kontrola u urologického lékaře /např. vyšetření prostaty - zvětšení ../ jako u nás žen jsme vyšetřováni na mamografu každé 2 roky. Přítel má problémy s močením/časté/ , věk nad 70 let, u urologa nikdy nebyl, on se k tomu sám neodhodlá, doktorovi se nesvěří a na preventivní prohlídku k urologovi poslán nebude. Děkuji za případnou odpověď.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Moc děkuji za Váš názor. Naprosto s Vámi souhlasím. Je to chybou, muži opravdu ve velkém množství narážejí na tuto diagnostiku a přesto není zařazena. Na manžela netlačte, ale se zkušeností jeho povahy přinášejte toto téma domů. Některého muže dotáhne na vyšetření obava (pomáhají statistiky), jiného tlak manželky (aby byl klid) apod. Je jedno jak, ale vyšetření prostaty není nepodstatnou záležitostí u mužů ve věku Vašeho manžela. Jak namotivovat je odpověď na dlouho, potřeboval bych trochu znát povahu Vašeho manžela. Budete-li se tomu chtít více věnovat, napiště mně na https://www.muziprotirakovine.cz/ Děkuji, Marek Rubricius.“

Tonda: „Jsou nepsané problémy,které se po dosažení 75 let věku již nevyšetřují?S těmito názory a zkušenostmi se staří muži v ordinacích setkávají.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. To je smutné svědectví. A není samozřejmě správné. Doporučuji vyhledat urologa, který tento názor nerazí. Hodně štěstí, Marek R.“

Jana: „Dobrý den ,BRA, jsem už prošla ,protože v rodině ta rakovina v celé linii rodu . Babička 80let maminka 42- vaječníky . Sestra 25letji bylo odebrány vaječníky a já rakovinu prsu 48let. Mám žádat znovu o BRA ?Děkuji Šupíková“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den, aniž byste byli předurčeni k špatným zprávám, přesto velmi apeluji na opětovné vyšetření. Určitě se obraťte s dotazem na Vašeho lékaře. Děkuji za zprávu, Marek R.“

Anna Maličká: „Dobrý den, je mi 33let a nedávno jsem zjistila, že matka z otcovi strany prodělala rakovinu prsu po 50. roce života. Naštěstí vše dopadlo dobře a ze všeho se dostala. Její manžel má nyní rakovinu tlustého střeva (76let). Chtěla jsem se zeptat mám si do budoucna já dávat na něco větší pozor co se týče toho onemocnění. Nějaké vyšetření a tak? Děkuji předem za odpověď.“

Mgr. Marek Rubricius: „Dobrý den. Nemusíte žít v panice a strachu, že jste předurčená k podobným diagnózám. Samozřejmě platí, že čím více jsme geneticky disponováni (tzn. velká část příbuzenstva prošla podobným onemocněním), tím víc se zvyšuje adekvátnost prevence. Každopádně, máte-li obavu, máte svaté právo jít na vyšetření. Já bych jej doporučil. Hodně štěstí, Marek R.“