Chat

host

Mgr. Martina Hamplová

Babyrady – tupozrakost u batolat

Záznam chatu z úterý 19. ledna 2021

Zdenka: „Dobrý den v rodině máme brýle na dálku a měly jsme i šedý zákal. Mám 8 měsíčního syna naposledy nám dělaly vyšetření v porodnici, po jaké době by se mělo jít znovu ?“

Mgr. Martina Hamplová: „screening je možný již od šesti měsíců věku dítěte. Pokud je v rodinné anamnéze oční vada je dobré screening provést co nejdříve.“

Monika Doubová: „Dobrý den paní doktorko, mám doma 5 měsíční dceru.Můj děda, bratranec a můj bratr mají tupozrakost. Chtěla bych se tedy zeptat, zda bych s dcerou měla jít na preventivní kontrolu a případně kdy a jestli je vůbec možnost, ze by ji mohla zdědit. Děkuji za případnou odpověď. Doubová“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, dědičnost zde hraje velkou roli. Je dobré screening nepodceňovat a docházet na vyšetření pravidelně ideálně do šesti let věku dítěte. Nejdůležitější je období do tří let od narození dítěte, kdy je náprava tupozrakosti ideální.“

Kristýna: „Dobrý den, mam ročního syna a 1 oko mu stále trochu šilhá. Je toto vyšetření vhodné i v tomto případě? Já a manžel nemáme žádné oční vady. Moc děkuji za odpověď.“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, samozřejmě v tomto věku je ideální provést screening zraku např. přístrojem Plusoptix. Tupozrakost nemusí být na dítěti nijak patrná, ale právě i občasné zašilhání může tupozrakost signalizovat. Při šilhání může mozek šilhající oko tzv. vyřadit a to se pak následně může stát tupozrakým. Po jednom roce věku dítěte by se již ani občasné zašilhání nemělo již vyskytovat. Jakékoli šilhání po jednom roce věku dítěte je vždy vhodné zkonzultovat s odborníkem.“

Adriana: „Dobrý den, kdy je nejlepší zajít k ročnímu s dítětem. I bez symptomů. Celkově kontrolní vyšetření. Děkuji.“

Mgr. Martina Hamplová: „Ideální věk pro screening očních vad je od šesti měsíců např. přístrojem Plusoptix.“

STOP: „Může být tupozraké už novorozeně?“

Mgr. Martina Hamplová: „Ideální věk pro screening je skutečně až od šesti měsíců. Pokud dítě nemá žádné z příznaků ( např. šilhání) pak je možné přijít na screening i po jednom roce věku dítěte.“

Szabová Jana: „Paní doktorko prosím, vnučka má brýle od 10 měsíců na ujíždění očička. Teď má 14 měsíců-dá se teď zjistit jestli na to očičko vůbec vidí? Dcera má pochybnosti. Dioptrie +2 a -2 . Děkuji moc.“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, ano již i v tomto věku je možné zjistit zda dítě vidí správně každým okem zvlášť. Více informací získáte u očního lékaře nebo je najdete na www.ortoptika.cz aj. odborné web stránky. V Praze provádí tento test hned několik pracovišť.“

Petr: „Dobrý den. Máme syna 2 roky a dceru 3 roky a ještě jsme s nimi nebyli u očního lékaře. Je to chyba nebo ne. popř. zda je možnost s s nimi objednat k Vám. Děkuji za odpověď“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, samozřejmě to není chyba, ale bylo by vhodné provést screening v co nejbližší době. Oční vady mohou být u dětí skutečně skryté a mnohdy je jejich včasná diagnostika obtížná.“

Lenka: „Dobrý den, dcera 7 let od miminka občas šilhá. Většinou při únavě. Od jejích 4 let chodíme do ortoptické ambulance, jelikož její otec má astigmatismus a i já jsem krátkozraká. Vždy nám bylo řečeno, že je to v normálu. Nejsem si ale jistá, zda je to v normálu, při opisování učiva vynechává písmenka a to šilhání mi připadá častější. Bohužel jsme nemohli od podzimu do ambulance, je to v areálu nemocnice. Je možné si objednat vyšetření u jiného lékaře, když jsme již registrovaní u ortoptisty? Chtěla bych znát názor i jiného odborníka. A jaká je pravděpodobnost, že to šilhání odezní věkem, jak nám bylo řečeno? Děkuji za odpověď“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, samozřejmě je možné vyšetření i u dalšího odborníka. Ve Vašem případě se může jednat i o tzv. zkříženou lateralitu očí, kdy vedoucí oko je např. pravé, ale vedoucí ruka levá. V těchto případech mívají děti potíže zejména při psaní, čtení, soustředění atp.“

Petra: „Dobrý den, v rodině - dědeček mého syna - má od mala diagnostikovanou tupozrakost. Jaká je pravděpodobnost, že by ji syn "zdědil"? Je důležité se synem zajít na vyšetření nebo stačí, až bude komunikovat a zajdeme např. ve 3 letech na klasickou prohlídku na oční? Predem dekuji za odpověď.“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, je-li oční vada v rodinné anamnéze, pak je screening vhodný kdykoli. Ideálně od šesti měsíců věku dítěte. Od tří let pak můžete přidat i test zrakové ostrosti, který je nedílnou součástí screeningu tupozrakosti a očních vad.“

Michaela: „Dobrý den, nezastihla jsem informaci kde se dá udělat vyšetření dítěte, zda stačí zajít do optiky nebo je potřeba žádanka od pediatra. Mám syna, v dubnu mu budou tři, po prvním dni ve školce se mě učitelka zeptala zda dobře vidí je pravda, že má takový zvláštní pohled. Děkuji za odpověď Michaela“

Mgr. Martina Hamplová: „Screeningové vyšetření dětí provádí hned několik různých odborných pracovišť. Záleží samozřejmě na lokalitě vašeho bydliště. Více info o screeningu zrakových vad můžete najít na web. stránkách. Na web stačí zadat screening zraku např. Plusoptixem - dle nabídky si pak vyberete nejbližší pracoviště.“

Dana: „Dobry den, vnucka ma 4 roky , silha a nosi dioptricke bryle i okluzor. Pokud se odstrani nebo zlepsi silhani, bude to mit vliv i na snizeni dioptrii? Dekuji za odpoved“

Mgr. Martina Hamplová: „Dobrý den, bohužel dioptrie se cvičením přímo nesouvisí. Lépe řečeno cvičením dioptrie odstranit nelze. Dioptrie úzce souvisí s růstem oka.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat ohledně šilhání mé dnes skoro 2,5leté dcery, před 4 měsíci dcera začala šilhat (očičko šilhalo směrem ke kořeni nosu), hned jsem ji objednala na oční. Pan doktor žádnou oční vadu nezjistil, pokud by se šilhání zhoršovalo máme přijít dříve jinak kontrola za půl roku. Zdá se, že dcera šilhá méně, ale šilhání stále přetrvává. Je možné, že časem zmizí? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Martina Hamplová: „Samozřejmě šilhání může tzv. zmizet, ale nelze to říci s jistotou. Dítě se vyvíjí. Největší vývoj je právě v období od jednoho roku do šesti let. Důležité je uvědomit si včasnou diagnostiku. Lépe je přijít na screening tzv. zbytečně než-li pozdě. Pokud u Vašeho dítěte bude šilhání nadále pokračovat řiďte se pokyny vašeho očního lékaře.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je potřeba na vyšetření u vás žádanka od dětského lékaře. Moje matka má tupozrakost, babička má operovaný zákal. Nerada bych něco zanedbala u mé roční dcery. Děkuji za odpověď“

Mgr. Martina Hamplová: „Na vyšetření na našem pracovišti Ortoptiky dr. očka žádanku nepotřebujete. Vyšetření je za přímou úhradu. Po předložení účtenky z vyšetření některé ze zdravotních pojišťoven vyšetření hradí. /hradu screeningu zjistíte na web. str. vaší ZP.“

STOP: „Co dělat s tupozrakostí u batolat?“

Mgr. Martina Hamplová: „Pokud je tupozrakost diagnostikována již u batolete,je důležitá spolupráce očního lékaře nejen s ortoptikou, ale i např. se zrakovým terapeutem, později i speciálním pedagogem. Je-li tupozrakost odhalena již v batolecím věku, je prognóza vyléčení tupozrakosti dítěte snadnější než u pozdních diagnostik. S pozdravem M.H.“

Jana: „Dobrý den, paní doktorko, prosím, jak zjistím, na kterém pracovišti v blízkosti našeho bydliště mají přístroj který jste ukazovala. Mám dioptrickou vadu a mám zkušenost, že většinou malé děti na očním vyšetřovat nechtějí. Děkuji, hezký den.“

Mgr. Martina Hamplová: „Sledujte web. stránky ortoptika.cz - kde jsou ortoptická pracoviště v celé ČR“