Chat

host

Olga Šlesingrová

Test: Roztíratelné tuky

Záznam chatu ze středy 25. listopadu 2020

Hana: „Dobrý den, co je zdravější , vepřové sádlo nebo rostlinný tuk typu Rama ? Moc děkuji“

Olga Šlesingrová: „Obecně odpovědět na otázku, co je vhodnější ze zdravotního hlediska, není snadné. Každý člověk je jiný, má jiné nároky, jiné potřeby, celkové nastavení i genetickou výbavu. Nejlépe by na ni odpověděl výživový odborník po konzultaci přímo s Vámi. Každopádně platí, že jak sádlo tak rostlinné tuky (ve kterých se nachází palmový tuk) obsahují nasycené mastné kyseliny, které často bývají předmětem dohadů o vhodnosti pro lidské zdraví. Oba výrobky, které zmiňujete, nejsou zcela srovnatelné z pohledu použití. Rama vedle tuku obsahuje také vodu a jejím hlavním účelem je mazání na pečivo, sádlo je 100% tuk, který se hodí víc ke smažení, při kterém lépe odolává vysokým teplotám než oleje.“

SK: „Co ukázal tedy test roztíratelných tuků?“

Olga Šlesingrová: „Roztíratelné rostlinné tuky nepředstavují zdravotní riziko, jejich výběr a koupě je tak zejména o chuťových preferencích. Je potřeba dávat si pozor na tučnost už při nákupu, pokud je chceme používat také například v teplé či studené kuchyni. Rozdíly mohou být veliké. Všechny rostlinné tuky také nejsou vhodné pro vegany a lidi s citlivostí na mléčnou bílkovinu či laktózu, protože mohou obsahovat například sušenou syrovátku. Což je složka, o které se dočtete až při pečlivé četbě složení.“

Vojtěch: „Dobrý den paní Olgo, Jaké je tedy srovnání klasického másla a rostlinných tuků? Co je pro zdraví člověka vhodnější? Není možná máslo horší co se složení tuků týče, ale zároveň může být pro lidský organismus přirozenější potravinou než jsou rostlinné tuky? Děkuji Vám“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, klasické máslo jsme testovali také již několikrát, tentokrát se test týkal rostlinných tuků. Porovnání obou je obtížné, protože záleží na mnoha úhlech pohledu. Pohled chuťový je ryze individuální. Máslo je tuk přirozený, jak píšete, rostlinný tuk vzniká průmyslově. Co se složení týká, oba typy tuků obsahují nasycené mastné kyseliny - v margarínech je jejich zdrojem palmový tuk. Z kulinářského pohledu může mít máslo lepší technologické vlastnosti v porovnání s rostlinnými roztíratelnými tuky nižší tučnosti. Z odpovědí výživových poradkyň, které jsme oslovili, nehraje roli, zda zdravý človek maze chléb máslem či rostlinným tukem. Pokud má člověk z terapeutických důvodů tuky omezovat, pak se to týká všech, nikoli pouze živočišných. Rostlinné tuky bývají cenově příznivější.“

Vojtěch: „Ještě mám jeden dotaz. Dnes se velmi mluví o poměru mezi omega 3 a omega 6 kyselinami s tím, že přijímáme v naší stravě příliš omega 6 kyselin, což v lidském organismu působí prozánětlivě. Rostlinné tuky obsahují převážně omega 6 kyseliny a tento poměr nadále zhoršují. Z tohoto pohledu nejsou pro lidské zdraví vhodné. Proč se k výrobě rostlinných tuků nepoužívá více omega 3 mastných kyselin?“

Olga Šlesingrová: „Některé rostlinné tuky jsou omega-3 obohaceny, otázka, proč jich není ve výrobcích víc, je spíš na výrobce. Docílit příznivějšího poměru mezi omega-3 a 6 lze i redukcí některých rostlinných olejů ve výživě (např. slunečnicový). Lepším zdrojem omega-3 jsou jiné potraviny než by byl namazaný krajíc více obohaceným margarínem.“

kumrová který roztíratelný tuk je: „který roztíratelný tuk je nejkvalitmější5“

Olga Šlesingrová: „Všechny tuky, které prošly naším testem, jsou kvalitní a bezpečné. Nepředstavují zdravotní riziko, záleží na vás, čemu dáváte přednost, jestli výrobku s vyšším či nižším podílem tuku, a jaké máte chuťové preference.“

Jirka: „Dobrý den. Co je nejlepší na smažení řízků. Děkuji“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, rostlinný roztíratelný tuk to určitě není. Smažení bohužel nebylo předmětem našeho testování, ale vzhledem k tomu, že nejde o 100% tuky, je lepší použít například přepuštěné máslo, sádlo či palmový nebo kokosový tuk. Všechny tyto tuky jsou vhodnější ke smažení za vyšších teplot.“

Vlasta: „Dobrý den, moje kamarádka pracovala celý život jako dietní sestra v nemocnici. Roztíratelný tuk (rostlinný) by " do úst nevzala". Tvrdí, že jsou nezdravé a uznává pouze máslo živočišného původu. Já mám jiný názor( jsem jen laik). K snídani i večeři používám rostlinný tuk, který mi chutná. Na vaření používám máslo. Zajímá mě, kde je pravda. Děkuji za odpověď.“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, rostlinné tuky dnes nepředstavují žádného strašáka. Pokud Vám chutná výrobek, který snídáte, a nemáte žádné výživové omezení, pak není důvod se ho vzdávat. Stejně tak máslo. Máslo je přirozený tuk na rozdíl od rostlinných tuků, které se vyrábějí průmyslově, a chuťově jej mnoho lidí vnímá jako lahodnější. U zdravých lidí není důvod na chuťových preferencích tuků nic měnit.“

Vankova: „Dobrý den, prosím o informaci jsou vhodnější pro děti roztiratelne tuky a nebo máslo jako takové? děkuji“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, z hlediska zdravotní nezávadnosti a vhodnosti jsou na tom oba výrobky - podle názorů výživových odbornic, které dTest oslovil - stejně. Jde zejména o chuť, která je rozlišuje. Máslo je tuk přirozený, rostlinný tuk se vyrábí průmyslově.“

Olga: „Dobrý den paní Olgo,prosím na jakém tuku smažíte nejraději?Díky Oli“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, na přepuštěném másle, případně sádle. Zvládají lépe vyšší teploty.“

Marie: „Když mám vyšší cholesterol, je vhodnější užívat Floru než máslo?“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, netroufám si ze své pozice cokoli doporučovat, naše testy takové výsledky nepřinášejí. Na otázku týkající se vhodnosti tuků přímo pro Vás by nejlépe odpověděl výživový poradce po seznámení s Vaším zdravotním stavem a rozborem Vašeho stávajícího jídelníčku.“

Lucie P.: „Dobrý den, zajímá mě, který běžně prodávaný, roztíratelný tuk považujete za nejkvalitnější (ze zdravotního hlediska)? Já věřím Floře, dělám dobře? Děkuji“

Olga Šlesingrová: „Dobrý den, naše testy neprokázaly, že by mezi testovanými vzorky byly nekvalitní výrobky či výrobky, které by obsahovaly nežádoucí látky. Pokud z terapeutických důvodů nepotřebujete omezovat tuky celkově, pak je výběr mazacího tuku otázkou Vašich osobních preferencích.“

SK: „Co by měl test roztíratelných tuků ukázat?“

Olga Šlesingrová: „Zda-li neobsahují nežádoucí látky v podobě kontaminantů a škodlivých transmastných kyselin. Také to, zda výrobci uvádějí korektní údaje na obalech (zejména o tučnosti) a v neposlední řadě může popsat organoleptické vlastnosti jednotlivých výrobků.“