Chat

host

prof. MUDr. Jiří Sláma

Prevence a novinky v HPV.

Záznam chatu z úterý 22. září 2020

Marek: „Děti nemůžou dostat hvp“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Infekce lidským papilomavirem (HPV) je v dětském věku velmi vzácná, přesto se může objevit. Jde jednak o infekci oblasti horních cest dýchacích, která se nazývá juvenilní respirační papilomatóza, dále je možné raritně zjistit přítomnost papilomavirových bradavic tzv. kondylomat u pohlavně zneužívaných dětí. Infekce, která by vedla v budoucnosti k riziku rozvoje zhoubného nádoru, však naštěstí u dětí nezjišťujeme.“

Iva: „Dobrý den,kde se dají najít informace o různých očkovacích látkách a jak se rozhodnout jako laik kterou nechat očkovat své dítě?Má to být jen o penězích,nebo se dají dohledat i vedlejší účinky? Dřív byly látky dvě a jen pro děvčata a výběr byl jednoduchý teď už jsou tři a jsou i pro kluky.Poradíte? Děkuji“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Nejlépe je poradit se s odborníkem. V případě očkování v dětském věku, které je hrazeno ze zdravotního pojištění, je ideální osobou ošetřující dětský lékař případně specialista ve vakcinačním centru. Bezpochyby se dá zvolit optimální vakcína pro drtivou většinu populace.“

Jana: „Dobrý den,je opravdu vhodné nechat naočkovat 13-letého kluka proti HPV v tomto období kdy je velké riziko s koronavirem?Co udělá očkovací látka v těle když už bude nakažený a třeba bezpříznakový?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „U pacientů, kteří jsou bez příznaků onemocnění, nelze očekávat žádné negativní vlivy. Osobně bych zdravého jedince očkoval bez ohledu na současnou situaci.“

ANTI: „Víte že HPV je duplicitní zkratka - znamená také Hnutí proti válce.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „I proto je jistě vhodnější uvádět, že jde o lidský papilomavirus. Přesto doufám, že zkratka HPV je známější a dostatečně srozumitelná nejen pro odborníky.“

ANTI: „Co komorbidita u HPV?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Nejzávažnější situace přichází u pacientů se získanou nebo vrozenou poruchou imunity. U takových pacientů je významně vyšší pravděpodobnost, že virus způsobí závažné buněčné změny, které mohou vyústit až v rozvoj zhoubného nádoru.“

SK: „Jaké jsou novinky ohledně HPV?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Znalosti o spojení mezi infekcí lidským papilomavirem (HPV) a rozvojem rakoviny děložního čípku umožnila vytvoření vysoce bezpečných a účinných vakcín, které dokáží chránit proti nejčastějším typům viru. Současně bude brzy v ČR možno provést test na průkaz přítomnosti HPV v děložním čípku u žen mezi 35. a 36. a 45. a 46 rokem života v rámci gynekologické preventivní kontroly. Díky informaci z testu je posléze možné mnohem přesněji stanovit riziko rozvoje rakoviny děložního čípku v budoucnosti. Ženy, které jsou testovány negativně, mají riziko dlouhodobě velmi nízké, naopak ženy, které jsou testovány pozitivně, jsou kandidátky k pečlivému sledování, protože mají reálné riziko vzniku rakoviny.“

SK: „Jaké jsou obecně zásady prevence HPV?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Nejúspěšnější v prevenci rozvoje papilomavirové infekce je očkování. Díky preventivním vakcínám, které jsou i v ČR k dispozici již řadu let,je možné zabránit minimálně 70% případů rakoviny děložního čípku, ale i některým případům rakoviny zevních rodidel, pochvy, řitního svěrače a vzniku podstatné části případů pohlavních bradavic (tzv. kondylomat). V prevenci se uplatní rovněž zodpovědnost v intimním životě a nepřímo i pečlivé navštěvování gynekologických preventivních kontrol, které umožní zjistit bezpříznakové předrakovinové změny spojené s papilomavirovou infekcí.“

Pavel: „Pane profesore Slámo, trpím na viscerální tuk v těle a ani má diabetoložka mi neporadila jak se ho zbavit, proto se ptám Vás co by jste mi poradil a podotýká, že jsem již senior. Děkuji!“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Mám obavu, že Váš dotaz by měl být směřován na specialistu - obezitologa, případně nutričního specialistu; mou specializací je péče o ženy s přednádorovým a nádorovými změnami pohlavních orgánů.“

Felgrová: „Dobrý den, mám 12ti letou dceru (menses má od 10ti let). Nyní mi gynekolog zjistil myom (od prohlídky v květnu myom narostl tak, že nyní musím podstoupit hysterektomii, odebrání dělohy, vaječníky budou ponechány), je mi 43 let. V jakém věku mohu nechat dceru očkovat? A doporučujete očkování pro tak mladé dívky? děkuji předem za odpověď“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Očkování proti papilomavirům je v ČR organizováno a hrazeno z veřejného zdravotního pojištění ve 13 letech, což je zcela optimální i bezpečný věk. Navíc lze podla aktuálních dat očekávat mimořádně dlouhou, pravděpodobně celoživotní ochranu.“

Věra: „Prosím sdělte jmenovitě o jaký druh vakcíny-očkování se jedná“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Všechny tři dostupné vakcíny jsou excelentní. Nejvyšší doloženou protekci nabízí vakcína druhé generace Gardasil 9.“

Iva: „Dobrý den, moje maminka (72)je bohužel ve čtvrtém stádiu rakoviny čípku, metastáze do jater. V září 2019 cytologie negativní, v únoru 2020 mikční potíže, zjištěn již 9 cm nádor čípku. Má za sebou 6 cyklů paliativní chemoterapie. Prevence je hezká věc, ale nevěřím, že byla cytologie provedena poctivě. Je možné, že od září do února vyrostl tak velký nádor? Maminka již akorát čeká na konec. Mně je 52 let a nechala jsem si v této souvislosti provést veškeré Vámi zmiňované testy.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Bohužel žádné vyšetření v medicíně není absolutně přesné. Cytologie má ze své podstaty relativně vysokou falešnou negativitu 15%-40%, i právě proto došlo k prosazení citlivějšího testu na HPV DNA, který v kombinaci s cytologií nabízí mnohem přesnější předpověď rizika.“

Iva: „Dobrý den, pane profesore, chtěla bych se zeptat, když můj partner je nakažený HPV a dlouhodobě se léčí s genitálními bradavicemi, lze tělo zbavit HPV viru, např. po přeléčení aplikovat očkování? Já jsem chtěla očkování podstoupit, ale špatně jsem reagovala již na první vakcínu Gardasilu 9, lze se chránit jiným způsobem? Děkuji. Hezký den.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Ochrana před přenosem HPV je možná velmi efektivně rovněž požíváním kondomu.“

Jana V.: „Dobrý den, je i test z krve, abych nemusela jít na stěr z čípku? Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Bohužel průkaz protilátek z krve nemá žádnou výpovědní hodnotu. Jedinou možností je stěr. Nejde o nikterak nezvladatené vyšetření a informace, kterou z něj získáte je mimořádně přesná.“

Katka: „Dobrý den, je očkování proti HPV vhodné i pro dceru, když má její otec má potvrzen Lynchův syndrom?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Lynchův syndrom v rodině rozhodně není kontraindikací očkování.“

Danyla: „Prosím o sdělení ceny testu a zda je možno si jej nechat provést i ve vyšším věku?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Test na HPV DNA je možné a vhodné minimálně jednorázově provést u všech žen nad 30 let. Cena se pohybuje cca okolo 1000-1200,-Kč.“

Marie: „Dobrý den, pane profesore, chtěla bych se zeptat, moje paní doktorka mi test HPV DNA odmítla udělat, řekla, že je zbytečný. Mám hledat jiného gynekologa nebo mám na své žádosti trvat? Chodím pravidelně na gynekologická vyšetření, byla jsem před 5 lety na konizaci a cytologii mi paní doktorka dělá pravidelně. Jen bych se chtěla ujistit. Je mi 48 let. děkuji za opdověď.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Odběr testu na HPV DNA by měl být podle oficiálních národních doporučení proveden dokonce již po konizaci - v takové situaci jej zdravotní pojišťovna hradí s odstupem 6-12 měsíců po operaci. Jde o nejpřesnější informaci o "uzdravení". Rozhodně bych provedení testu velmi doporučoval a na žádosti trval.“

Martina: „Dobry den, v roce 2014 jsem podstoupila konizaci delozniho cipku. Mela jsem opakovanou Cyto HSIL- CIN III vc HPV 16 Zaver: v transf.zone lehke a stredni dysplasticke zmeny CIN I-CIN II, HPV zmeny Pote mi muj gynekolog doporucil ockovani, ktere jsem podstoupila. Myslite ze to ockovani po konizaci melo smysl? Nyni je to 6 let, narodily se mi 2 deti. Jak by me mel muj gynekolog nyni kontrolovat a staci pouze 1x za rok udelat obycejna cytologie? Dekuji a preji krasny den“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Očkování po konizaci může snížit riziko opakované infekce papilomavirem, má však vliv jen na nové infekce nikoli na případnou zbytkovou infekci v lůžku po konizaci. Pro sledování po konizaci jsou dostupná národní doporučení, která zahrnují dvě gynekologické kontroly s cytologií a alespoň jednou i s HPV DNA testem v odstupu vždy po 6 měsících a následně při negativitě všech vyšetření jednou za rok.“

Zuzana: „Byla jsem očkovaná na HPV (přesně věk nevím, ale bylo to ještě v "nezletilosti"). Teď jsem těhotná a paní gynekoložka mi dala na výběr různé testy-placené. Mezi nimi je i test na HPV. Je to nutné, když jsem byla očkovaná? Děkuji“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Rozhodně je to chválihodné, žádná z očkovacích látek totiž nechrání proti všem 14 typům papilomavirů, které způsobují rakovinu.“

Ivana: „Dobrý den, byla jsem na operaci laparoskopicky vzali mě všechny ženské orgány mimo uzlin,prý byli zdravé a na kontrole za 3 měs. zjisti paní doktorka,že mám na uzlinách ,děložním čípku a střevě rakovinu a cesty.Jak je možné za tak krátkou dobu ,že se vyklube rakovina.Následovala další operace řezem kde odebrali co se dalo a ted následuje chemoterapie myslíte si,že se z toho vyléčím bez problémů? Děkuji“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Posoudit takto komplikovaný případ není možné z kusých informací. Chování rakoviny může být hodně složité a nevyzpytalené. Všichni ale jistě dělají vše pro dosažení co nejlepšího léčebného výsledku.“

Radka: „Dobrý den pane profesore, byl mi odebrán stěr na vyšetření HPV. Je třeba čípek očistit od okolních "hlenů" a pak štětičkou setřít buňky z povrchu a vchodu čípku (jak bych se domnívala), nebo je platný pokus odebrat hlen z okolí čípku bez předchozího otření? Je i výsledek jen z tohoto všeobsažného hlenu vypovídající?? Mám si nechat udělat případně další odběr a test? Děkuji moc za uklidnění a odpoěď, Radka“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Test se odebírá speciálním kartáčkem, štětečkem nebo tzv. "košťátkem". V principu jde o relativně razantní stěr z povrchu a vstupní části kanálku čípku, nezřídka s možností slabého poškrábání povrchu čípku s malým zakrvácením.“

Božena: „Dobrý den před chvilkou jste mluvil gynekologie ,očkováni ,je mě 57 roku .ale mám transplatovanou ledvinu.dieta cukrovka, vysoký tlak ,mužu podstoupit očkovani * děkuju nechci být jmenovana“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Očkování bych ve Vaší věkové kategorii spíše nezvažoval, naopak bych velmi doporučoval odběr testu na HPV DNA, protože u pacientů s potlačenou imunitou po transplantaci je riziko vzniku předrakovinových změn nebo rakoviny významně vyšší než v běžné populaci.“

Radka: „Dobrý den, slyšela jsem, že očkování na HPV u chlapců zabraňuje některým druhům rakoviny, např. konečníku. Je to pravda? Mám syny ve věku 13 a 24 let. Je u staršího očkování ještě vhodné? (Sexuálně žije již několik let.) Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Očkování u chlaců má doložený přínos v ochraně proti pohlavním bradavicím, rakovině řitního svěrače (nikoliv konečníku) a pravděpodobně i některým nádorů hlavy a krku. Benefit u dospělých, pohlavně žijících jedinců je třeba zvážit individuálně. V případě chlapců je např. velmi rozumné očkovat muže, kteří mají sex s muži, v jejichž populaci jsou onemocnění spojená s HPV častější.“

Eva: „Dobrý den, za jak dlouho se test o kterém jste mluvil musí opakovat? Jaká je spolehlivost? A kolik stojí? Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Při negativitě je v současné době doporučeno pro celou populaci žen v ČR opakování testu po 10 letech (ve 35 a ve 45 letech). Individuálně by bylo vhodnější opakovat test po 3-5 letech od 30. roku života.“

Jana Šupíková: „Dobrý den , babička umřela na rakovinu ve věku 82let, moje maminka umřela na rakovinu děložního čípku ve věku 42let, v pořadí nejdřív maminka potom babička. Já prodělala rakovinu prsu před pěti lety a jsem ročník 67. Snažím se o veškeré prevence . Dala jsem pryč vaječníky i dělohu v loni2019. Informace ohledně prevence si musíme hledat na internetu ,ptám se můžu já chtít stěr děložního čípku ? Můžete mi napovědět co bych měla požadovat za vyšetření ? Co Vy by jste dál vyžadoval ,kdyby jste postupoval co já ? Podrobila jsem se 7chemo,40ozařek ,rok bio léčba . děkuji a přeji krásný den Jana“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Po operaci dělohy již není možné vyšetření děložního čípku, lze pouze kontrolovat jizvu v pochvě. Z pohledu prevence je zásadní dále sledování prsů a minimálně ještě pravidelné preventivní vyšetření tlustého střeva testem na tzv. okultní krvácení nebo pomocí kolonoskopie a samozřejmě absolvovat pravidelné preventivní kontroly i u praktického lékaře.“

Dana: „Dobrý den, Již jsem nebyla na stěru/ po předchozí nepříjemném odběru/ asi pět let. Nemám žádné potíže a již 20 let stálého partnera. Hrozí mi pozitivní nález? Bude mi 65 let. Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Bohužel ano, virus zůstává v děložním čípku často desítky let bez příznaků. Právě ženy, které nedocházejí na pravidelné kontroly představují pacientky u nichž nejčastěji zjišťujeme nepoznané a často i velmi pokročilé případy rakoviny, a to nejen děložního čípku. Rozhodně na kontrolu běžte!“

Andrea: „Dobrý den, pane profesore, je možné nechat očkovat na HPV syna 19 let? děkuji“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Možné to samozřejmě je, v předchozích odpovědích je zdůvodění benefitů pro očkování chlapců a mužů.“

Karolína: „Dobrý den, jak se jmenuje test o kterém jste mluvil a je možné, aby ho alsolvovala žena 64 let? Bude si ho muset platit?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Test se označuje "HPV DNA test". Jednorázově jej bezplatně bude moci absolvovat každá žena ve věku nad 46 let.“

Markéta: „Dobrý den, mám 36 let, někdy před 30rokem života jsem začala řešit krvácení (špinění), které se postupně stalo každodenním, později zase jen po styku, v těhotenství a při kojení nyní jej nemám. V průběhu potíží jsem již vyměnila gynekologa, vždy mi udělali cytologii a řekli, že vše je v pořádku. Nechala jsem si tedy před měsícem zavést Mirenu. Dnes z vašeho povídání zjišťuji, že to v pořádku být nemusí a moje potíže mohou souviset s HPV. Prosím, co bych měla dělat, abych zjistila, zda je vše ok. Moje teta zemřela před 2lety na rakovinu, kt. měla počátky na vaječníku. Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „V případě pochybností je v ČR hustá síť specialistů na onkologickou prevenci - stačí se objednat do některého z Center onkologické prevence (COP) a nechat posoudit erudovaného odborníka, zda je vše v pořádku.“

Hana: „Pane profesore, je možno nechat udělat tento test i ve vyšším věku a kolik stojí ?“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Test na HPV DNA je možné a racionální realizovat u každé ženy nad 30 let. V případě samoplátce je cena cca 1000-1200 Kč.“

Mirra: „Dobrý den, je pravda, že papiloma víry se projevují různými výrůstky (kůžičkami) zejména v oblasti krku, paží, hrudníku, prsů? Na internetu kolují tyto informace a jsou podávány tak, že člověk, který to neřeší zejména koupí nabízeného přípravku, na to nejspíše zemře. Děkuji za odpověď. Mirra“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Papilomavirů je celá řada, některé skutečně způsobují kožní bradavice. Posoudit nález na uvedených lokalitách těla by měl vždy specialista - kožní lékař, který následně rozhodne, zda je třeba léčba a případně jaká je nejvhodnější.“

Alena Prindova: „Dobry den pane doktore, mam dceru 13 let a zvazuji ji nechat naockovat vakcinou Cardasil 9. Vim, ze jsou na trhu 3 druhy vakcin a moje otazka na Vas je, zda prave tato je ta nej? Dekuji a preji Vam hezky den. A. Prindova“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Gardasil 9 je druhou generací vakcín; na základě vědeckých dat nabízí nejširší ochranu. Rozhodně to ale neznamená, že zbylé dvě vakcíny jsou zásadním způsobem méně efektivní. Nejdůležitějším faktem je rozhodnutí očkovat, které velmi chválím!“

Věra: „Dobrý den, Kdy asi bude test k dispozici pro ženy nad 46 let? Děkuji za odpověď.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Testování by mělo být běžně k dispozici od začátku následujícího roku. Aktuálně probíhají finální administrativní úkony s nastavením na úrovni zdravotních pojišťoven a schválením doporučeného postupu pro péči o pacientky s různými výsledky HPV testu a cytologických stěrů.“

Tereza: „Dobry den, pokud jde o novy test v gynekologicke ordinaci, znamena to, ze kdyz je mi 36 let a zacatkem pristiho roku pujdu na prevenci, nabidne mi lekarka tento test nebo si mam o nej zazadat Predem dekuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Velmi pravděpodobně o něj budete muset žádat a bezplatný test bude odebrán až ve "druhém kole" tj. ve 45 letech.“

Renata: „Dobrý den, pane profesore, Je mi čerstvých 37 let a před 8 lety jsem byla na konizaci čípku v Motole (3. stupeň přednádorové změny). Po dvouletém sledování na specializovaném pracovišti (3x ročně cytologie) mi dělali tento test na přítomnost hpv. Bude se mě toto testování nyní týkat, když jsem čerstvě přesáhla jednu z těchto věkových kategorií? Nebo má smysl pro mě si test znovu nechat udělat (zaplatit)? Na prohlídky chodím od 17 let pravidelně minimálně jednou ročně a před pár lety jsem měla zase cytologie horší, ale po půl roce byla již ok. Děkuji předem za odpověď Renata“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Test bude v rámci prevence prováděn celé populaci včetně pacientek se zdravotní historií ošetření děložního čípku. Výjimkou budou pacientky po odstranění dělohy, kde již není děložní čípek.“

Ludmila: „Dobry den, je mi 56 let, pred 6ti lety jsem byla na konizaci. Mam si rici o test na pritomnost papilomaviru? Hrozi mi stale riziko rakoviny delozniho cipku? Dekuji za odpoved.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Jednorázový odběr HPV DNA testu by Vám měl být nabídnut bezplatně stejně jako všem ženám, které již překonaly věkově vymezené kategorie, v nichž bude test prováděn rutinně.“

Jana: „Dobrý den. Byla jsem na preventivní prohlídce na gynekologii a když jsem si volala kvůli výsledkům, bylo mi řečeno, že není všechno úplně v pořádku a že musím přijít za půl roku znovu. Co to může znamenat? A jsou nějaké přípravky které mi můžou pomoci zmenšit riziko rakoviny? Děkuji.“

prof. MUDr. Jiří Sláma: „Velmi pravděpodobně Vám byla zjištěna mírná abnormita v cytologickém stěru. Příčin takového nálezu je velké množství. Důvodem k časnější kontrole než standardně za 1 rok je zjistit a posoudit dynamiku nálezu a zhodnotit, zda nedochází ke zhoršení. Opakování abnormit je důvodem k referování do specializované centra k dalšímu vyšetření.“